بهبود نسبی در طالع صنعت سرمایه‌گذاری

برای سال بعد می‌توان انتظار داشت که با بهبود نسبی وضعیت بورس، شرایط این گروه نیز مساعدتر شود همچنین افزایش قابل توجه سود پرداختی سهام عدالت در روزهای جاری، نیز جذابیت این گروه را می‌تواند افزایش دهد.

در سالی که بورس با وضعیت رکودی و نوسانات متعدد مواجه بود صنعت سرمایه‌گذاری با استقبال سرد معامله‌گران روبه‌رو شد، در شرایطی که به دلایل مختلف خریداران عقب نشینی کرده‌اند، نقطه ضعف سرمایه‌گذاری غیر مستقیم به دلیل کاهش احساس مدیریت بر سهام و شرکت‌های زیر مجموعه به سردی معاملات افزود البته باید توجه داشته باشیم که بخش عمده این گروه را سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت تشکیل می‌دهند که عمدتا سهامدارانشان کمترین تجربه بورسی را دارند و در شرایط نسبتا ریزشی بورس در سال جاری بی محابا اقدام به فروش می‌کردند تا جایی که برخی از شرکت‌های مذبور بیش از ۵۰ درصد ریزش را تجربه کرده و تأثیر قابل توجهی بر افت ۲۳ درصدی شاخص این گروه از ابتدای سال داشتند.
برای سال بعد می‌توان انتظار داشت که با بهبود نسبی وضعیت بورس، شرایط این گروه نیز مساعدتر شود همچنین افزایش قابل توجه سود پرداختی سهام عدالت در روزهای جاری، نیز جذابیت این گروه را می‌تواند افزایش دهد. از نقاط قوت این گروه به‌طور عمومی ریسک نسبتا کم و سود سازی‌های متعادل است که به مرور زمان ارزش خود را حتی به معامله‌گران کم تجربه و سهامداران عدالت اثبات خواهد کرد همچنین تصمیماتی در خصوص تقویت بازارگردانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در دست بررسی است که می‌توانند نقدشوندگی این گروه و به تبع آن جذابیت نمادهای مربوط را افزایش دهند.
شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت بر خلاف تصور سطحی گذشته، ارزشمند بوده و عمدتا شرکت‌های سود ساز هستند که با توجه به نرخ‌های جهانی افزایش یافته در هفته‌های اخیر احتمالا در فصول پیش رو با جهش سود سازی و جذابیت خرید روبه‌رو شدند. در نظر داشته باشیم که بسیاری از این نمادها در شرایط ریزشی ماه‌های اخیر ریزش‌های پیاپی و بعضا هیجانی را داشته‌اند و در قیمت‌های فعلی برای سرمایه‌گذاران کم ریسک و بلند مدتی از جمله اشخاص حقوقی می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند.

  • نیما میرزائی-- کارشناس بازار سرمایه
کد خبر 448964

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =