قطعی گاز چه بر سر سودآوری صنایع می‌آورد؟

مائده مزینانی، تحلیلگر بازار معدن و صنایع معدنی از تاثیرات قطعی گاز می‌گوید.

مائده مزینانی، تحلیلگر بازار معدن و صنایع معدنی در گفت‌وگو با صدای بورس:

روز به روز شرایط رقابت برای صنایع معدنی و فولادی سخت‌تر می‌شود. در سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران، تمرکز سیاست‌ها بر مزیت دسترسی آسان به سنگ آهن ارزان و منابع انرژی ارزان است؛ هر ۲ این مزیت‌ها اکنون در حال از بین رفتن است.
به دلیل سردی هوا توزیع گاز شرکت‌های فولادی قطع شده است. پیش‌تر نیز در تابستان صنایع به دلیل اخلال در جریان برق مجبور شدند تولید خود را کاهش دهند.
متاسفانه دستورالعمل و قوانین خلق الساعه علاوه بر مشکل انرژی، ضربه‌های بسیار مهلکی به بدنه اصلی مزیت رقابتی این صنعت وارد کرده است و شرایط را برای حضور مستمر شرکت‌های فولادی در بازار جهانی دشوار می‌کند.
اینکه چه میزان از هزینه‌های تمام شده شرکت‌های فولادی را انرژی در بر می‌گیرد، در سودآوری شرکت‌ها تاثیر دارد.
میزان عرضه فولاد ایران با قیمت‌های رقابتی آن هم در زمانی که فولاد سازان ما با شرایط تحریمی و نابرابر با سایر رقبا قرار ندارند شرایط صادرات را با چالش مواجه می‌کنند.
مهمترین مسئله این است که در بازار جهانی خریداران به حضور مستمر شرکت‌های تامین کننده حساس هستند و یافتن مشتری جدید برای فولاد ساز ایرانی در شرایط تحریم کار بسیار دشواری است.
وقتی خریداران در مورد زمان تحویل کالا مطمئن نباشند، استقبال از کالای ایرانی کمتر می‌شود. تجربه قطعی برق در تابستان باعث شد بسیاری از شرکت های ایرانی نتوانند به تعهدات خود عمل کنند.
اولویت بازار داخلی بر بازار جهانی، فشار را بر تولیدکننده ایرانی ایجاد کرده است.
این اولویت بندی باعث می‌شود زمانی که عرضه محصولات در بازار جهانی ارز آور است، به دلیل عدم دسترسی به انرژی منابع ارزی را از دست بدهیم.

کد خبر 442249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =