سهامداران گروه صنایع فولادی در انتظار سود باشند/ تصمیم روسیه به نفع کامودیتی های  جهانی

افزایش تعرفه‌های صادراتی کامودیتی ها در روسیه،‌ بر گروه فلزات اساسی ایران در بورس تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

صدای بورس - محبوبه قرمزچشمه؛ گروه معدن و صنایع معدنی، گروهی صادرات محور است و هر گونه تغییر و تحول در افزایش و کاهش قیمت طلا، میزان تولید، پروژه های عمرانی و حتی تعرفه های گمرکی تولیدکنندگان کامودیتی ها بر قیمت جهانی صنایع تاثیر گذار است. روسیه تعرفه صادرات فلزات اساسی را در آخرین سیاست گذاری خود افزایش داده است، تاثیر این افزایش، بر سهام گروه فلزات اساسی ایران مثبت است.

امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در ارتباط با تحولات جهانی کنونی بیان کرد: روسیه نیز با افزایش تعرفه صادراتی سعی دارد بازار داخلی کامودیتی‌های خود را مدیریت کند.

آیا تصمیمات جدید روسیه در حوزه افزایش تعرفه های صادراتی بر بازار بین المللی کامودیتی ها تاثیر دارد؟

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تصمیمات جدید روسیه در حوزه افزایش تعرفه های صادراتی بر بازار بین المللی کامودیتی ها تاثیر دارد، بیان کرد: روسیه بزرگترین صادرکننده فولاد در جهان است. بازار هدف صادرات روسیه به دلیل موقعیت مکانی که دارد، جنوب و شرق اروپا، ترکیه، آفریقا متمرکز است.


بیشتر بخوانید:


صباغ در ارتباط با تاثیر افزایش تعرفه صادرات روسیه بر شرایط صادراتی ایران بیان کرد: صادرات محصولات کامودیتی‌ روسیه به ایران صفر است و به طور کلی این کشور علاوه بر نفت رقیب جهانی ایران در حوزه معدن و صنایع معدنی نیز است. هر گونه تصمیم در میزان تعرفه صاداراتی و وارداتی در این کشور بر قیمت جهانی این محصول تاثیر گذار است و موقعیت صادراتی ایران را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

افزایش تعرفه های صادراتی کامودیتی ها در روسیه،‌ بر گروه فلزات اساسی ایران در بورس تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

گروه فلزات اساسی سبز خواهد شد

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو بیان کرد: این تغییر تعرفه ها در روسیه، در قالب افزایش تعرفه صادراتی فولاد و برای حمایت و مدیریت بازار داخلی فولاد است این افزایش قیمت، قیمت فولاد در شرق آسیا را افزایش خواهد داد و متوسط شاخص را در سی آی اس بالا خواهد برد. افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها، فرصت صادرات معدنی و فولادی ایران را با قیمت بالایی ایجاد خواهد کرد و بازار داخلی و سهام این شرکت ها در ایران را نیز افزایشی خواهد کرد و نمادهای معدنی در بورس را سبز پوش خواهد کرد.

قیمت گذاری دستوری از بین می رود؟

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، در خصوص در پاسخ به این پرسش که آیا می توان امیدوار بود که قیمت گذاری دستوری در فولاد از بین برود، بیان کرد: در یک اقتصاد متعادل شیوه های قیمت گذاری دستوری جواب نمی دهد، باید موضوع قیمت گذاری فولاد در ایران به شکل ریشه ای حل شود.

سوال مهم حال اینجاست که "به شکل چکشی باید آزاد سازی قیمتی انجام و یا باید پله کانی این امر محقق شود؟" همراهان صدای بورس شما می‌توانید نظرات خود را درباره نحوه آزاد سازی قیمت فولاد به صورت کامنت ذیل این مطلب بنویسید.

کد خبر 434889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =