اولویت های بانک مرکزی برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی به تشریح اولویت های بانک مرکزی برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر معظم انقلاب در ایام نوروز پرداخت.

به گزارش صدای بورس، یادداشت رئیس کل بانک مرکزی به شرح زیر است:


بانک مرکزی در راستای محقق کردن شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر معظم انقلاب در ایام نوروز و در چارچوب وظایف قانونی خود اقدامات زیر را در اولویت خود خواهد داشت:

مهار تورم، با بهره‌گیری از ابزارهای سیاست پولی و نیز ارتقاء و تعمیق عملیات بازار باز. تورم، موضوع کلان اقتصادی است که با تصحیح سیاست‌گذاری اقتصادی هم در دولت و بودجه و هم در بخش سیاست‌گذاری پولی حاصل می‌شود.

تقویت ارزش پول ملی، با کنترل انتظارات و محدود کردن رشد نقدینگی از هر دو طریق: محدود کردن رشد پایه پولی و تداوم اقدامات اجرایی برای کاهش ناترازی بانک‌ها و تنظیم و اعمال محدودیت در خلق نقدینگی بانک‌ها.

 ارتقای ثبات بازار، مدیریت نوسانات و تلاش برای پیش‌بینی‌پذیر کردن روند نرخ ارز و سایر متغیرهای اقتصادی و تقویت اقدامات برای آزاد سازی منابع مسدود ارزی در خارج از کشور.

 بسترسازی هدایت منابع بانکی به سمت تولید و رفع موانع پشتیبانی بانک‌ها از تولید. خصوصاً تاکید بر تامین مالی زنجیره تولید و نیز محدودسازی بنگاه‌داری بانک‌ها.

 ارتقای شفافیت و مقابله با هرگونه پولشویی از طریق تکمیل اقدامات نظارتی بر تراکنش‌های بانکی و نیز بستن‌ منافذ فساد در نظام بانکی از طریق نظارت و پایش اعتبارسنجی در اعطای تسهیلات و نحوه هزینه کرد آن و وصول مطالبات معوق.

 بر اساس مجموعه شاخص‌ها و در غیاب شوک جدید به اقتصاد ایران، به طور طبیعی سال ۱۴۰۰ با ثبات تر از سال ۱۳۹۹ است و احتمال غالب آن است که رشد اقتصادی تداوم یافته و تورم هم به مسیر بلندمدت خود برگردد. البته این بدان معنا نیست که احتیاط‌های لازم را درپیش نگرفته و تدابیر لازم اتخاذ نشود.

منبع: بانک مرکزی 

کد خبر 430677

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • استمرار روند نزولی تورم در دی ماه

  استمرار روند نزولی تورم در دی ماه

  با تعدیل انتظارات تورمی و تاثیر آن بر تحولات شاخص بهای اقلام کالایی روند نزولی نرخ تورم ماهانه در دی‌ماه نیز تداوم یافت.

 • آثار تعدیل انتظارات تورمی بر اقتصاد کلان

  آثار تعدیل انتظارات تورمی بر اقتصاد کلان

  تغییر جهت سیاست پولی بانک مرکزی در حرکت به سمت راهبرد هدف‌گذاری تورمی با محوریت انجام عملیات بازار باز، یک تغییر رویکرد اساسی از هدف‌گذاری کل‌های پولی به سمت مدیریت نرخ‌های سود محسوب می‌شود.

 • بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

  بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

  متغیرهای برون‌زا بیشترین اثر را بر تورم داشته است و روند افزایشی نرخ ارز، افزایش قیمت جهانی کالاها و نیز استمرار افزایش قیمت مسکن در مردادماه سال جاری از جمله تهدیدهای تورم در ‌ماه‌های آتی به شمار می‌روند.

 • تحلیل تحولات اقتصاد کلان در کشور/ اقدامات ضد تورمی که بانک مرکزی انجام می‌دهد

  تحلیل تحولات اقتصاد کلان در کشور/ اقدامات ضد تورمی که بانک مرکزی انجام می‌دهد

  متغیرهای برون زا بیشترین اثر را بر تورم داشته است و روند افزایشی نرخ ارز، افزایش قیمت جهانی کالاها و نیز استمرار افزایش قیمت مسکن در مردادماه سال جاری از جمله تهدیدهایی تورم در ‌ماه‌های آتی به شمار می‌روند.

 • تعدیل ۱۲.۵ درصدی نرخ سود بین بانکی

  تعدیل ۱۲.۵ درصدی نرخ سود بین بانکی

  رئیس کل بانک مرکزی از ارائه طرح گواهی سپرده یورویی به شورای پول و اعتبار در آینده نزدیک و تعدیل سریع نرخ سود بین بانکی به ۱۲.۵ درصد در جهت مدیریت نقدینگی خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =