تعدیل ۱۲.۵ درصدی نرخ  سود بین بانکی

رئیس کل بانک مرکزی از ارائه طرح گواهی سپرده یورویی به شورای پول و اعتبار در آینده نزدیک و تعدیل سریع نرخ سود بین بانکی به ۱۲.۵ درصد در جهت مدیریت نقدینگی خبر داد.

به گزارش صدای بورس، عبدالناصر همتی در خصوص مدیریت نقدینگی در اینستاگرام اعلام کرد: در راستای چارچوب فعلی سیاست‌گذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز و به منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به سمت هدف ۲۲ درصدی، بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد داد.

بر این مبنا قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به نرخ بازار نسبت به جمع‌آوری ریال اقدام کند. در این طرح بانک مرکزی با تکیه بر ذخایر کافی اسکناس یورویی متعهد می‌شود این مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت کند.

اقدام پیشین بانک مرکزی برای کمک به ثبات بیشتر در بازارهای دارایی یعنی افزایش نرخ سود سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی از ۱۰ به ۱۲ درصد که از روز گذشته اجرایی شد، موجب تعدیل سریع نرخ سود بین بانکی شده و از ۱۰.۵ به ۱۲.۵ درصد افزایش یافت. بانک مرکزی اقدامات ثبات بخش در بازارهای مالی را تداوم خواهد داد ضمن اینکه چارچوب فعلی سیاست پولی این اجازه را می‌دهد که در زمان مقتضی و تا جایی که نیاز باشد سیاست‌گذار از ابزار پولی به منظور ثبات مالی و رسیدن به هدف تورمی استفاده کند.

کد خبر 414330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =