عرضه اولیه‌های از ارج و قرب افتاده!

ماه‌های ابتدایی سال گذشته بود که بسیاری از سهام داران چشم انتظار عرضه اولیه ها بودند تا با خرید این سهم ها سود بیشتری از بازار سرمایه کسب کنند. عرضه اولیه ها که همسو با روند نزولی بازار کم کم از ارج و قرب افتادند و کمتر مورد توجه قرار گرفتند. به طور کلی در سالی که گذشته شاهد ۲۷ عرضه اولیه بودیم که از این تعداد ۹ سهم در بورس و ۱۸ سهم در فرابورس عرضه شد.

به گزارش صدای بورس، عرضه اولیه ها به دلیل بازدهی ای که در پی دارند قسمت مورد علاقه بورسی ها هستند. به طوریکه پرتفوی بسیاری از سهام داران بازار سرمایه فقط از عرضه اولیه ها تشکیل و پای بسیاری از این افراد به دلیل عرضه اولیه به بازار سرمایه باز شده است. عرضه اولیه ها در ماه های ابتدایی سال گذشته همسو با رشد شارپی بازار علاقه مندان زیادی داشتند، به طوری که در خرید این عرضه ها، بیش از پنج میلیون نفر مشارکت می کردند.

در آن روزها بود که پای شرکت های بزرگی از جمله شستا به بازار سرمایه باز شد و عرضه برخی دیگر از شرکت های بزرگ دولتی در حد حرف باقی ماند. در میان عرضه اولیه برخی شرکت ها از جمله حآفرین و مدار آگهی و در دقیقه ۹۰ لغو شد.

البته با گذشت زمان به دلیل ریزش بازار، عرضه اولیه ها همانند ابتدای سال ۱۳۹۹ با استقبال مواجه نشدند؛ به طوریکه در عرضه اولیه هایی که در اواخر سال گذشته صورت گرفت، حدود دو میلیون نفر مشارکت کردند.

در این راستا عرضه اولیه که در میانه های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دی ماه صورت گرفت، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت، تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند.

از سوی دیگر روند نزولی بازار روی بازدهی عرضه اولیه ها نیز تاثیر گذاشت و حدود شش سهم عرضه اولیه ها، با بازدهی منفی سال را به پایان بردند.

در این راستا، فرابورس ۱۸ عرضه اولیه در فرابورس انجام شد که شامل نمادهای وپویا، پیزد، زملارد، کزغال، غگیلا، چخزر، شاروم، رافزا، گدنا، بپیوند، ثامید،  کیا، وسپهر، زملارد، آریا، سپیدار، وکبهمن و ولپارس می‌شود. همچنین در بازار بورس نیز ۹ عرضه اولیه با نمادهای شبهساز، امین، غزر، آبادا، سیتا، شبهساز، اپال، بوعلی و شستا می‌شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 430622

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!

  از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!

  روزگاری نه چندان دور، عرضه اولیه های بازار سرمایه، به عنوان جذاب ترین و شیرین ترین بخش این بازار حسابی طرفدار داشت و کار به مشارکت بیش از پنج میلیون نفری سهام داران در خرید عرضه اولیه ها رسیده بود اما این روزها کار به جایی رسیده که سهام دارن برای نخریدن عرضه اولیه، کمپین راه می اندازند و هشتگ میزنند!

 • «سپیدار» چقدر کشف قیمت شد/ میزان مشارکت عرضه اولیه امروز

  «سپیدار» چقدر کشف قیمت شد/ میزان مشارکت عرضه اولیه امروز

  با آغاز فرایند عرضه اولیه ۱۵ درصد سهام سپیدار سیستم آسیا هر سهم این شرکت ۳۹۸۰ تومان کشف قیمت شد.

 • عرضه «سپیدار» در بازار دوم فرابورس

  عرضه «سپیدار» در بازار دوم فرابورس

  ۲۶ میلیون سهم از سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا امروز چهارشنبه به ‌عنوان نوزدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران با نماد معاملاتی «سپیدار» در بازار دوم عرضه و هر سهم این شرکت ۳۹ هزار و ۸۰۰ ریال کشف قیمت شد.

 • استقبال ۵.۵ میلیون سهامدار از «زملارد»

  استقبال ۵.۵ میلیون سهامدار از «زملارد»

  فرابورس ایران امروز با عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر معادل ۴۵ میلیون سهم در بازار دوم، از دهمین عرضه اولیه امسال خود رونمایی کرد.

 • بازدهی عرضه اولیه‌های ۹۹ چقدر شد؟

  بازدهی عرضه اولیه‌های ۹۹ چقدر شد؟

  تعداد نمادهای عرضه اولیه شده در سال جاری با ۳ عرضه اولیه که در پاییز اتفاق افتاد به ۲۳ نماد رسید. بازدهی نمادهای عرضه اولیه شده در سال جاری چگونه بوده است؟

 • لحظه به لحظه با بازار ۱۰ اسفند ۹۹

  لحظه به لحظه با بازار ۱۰ اسفند ۹۹

  در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز عرضه در نمادهای شاخص‌ساز مانند روز گذشته زیاد است و احتمالا شروع معاملات امروز بازار روند نزولی همراه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =