طلا فروش ها ۹۹ پول پارو کردند؟ / از امانی کاری تا طلای ویترینی

درحالی که طلا فروش‌ها از بدی و کسادی بازار طلا گله دارند، برخی معتقدند سودهای سرشاری در سال ۹۹ نصیب طلا فروش ها شد.

به گزارش صدای بورس، طلا سال ۱۳۹۹ را پر از تلاطم و نوسان پشت سر گذاشت. فراز و فرود این فلز گرانبها در هر گرم تا ۶۰۰ هزار تومان نیز رسید. به شکلی که هر گرم طلای ۱۸ عیار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالا رفت و تا ۹۷۰ هزار تومان نیز کاهش یافت. سرمایه گذاران در این بازار سودها و زیان های بسیاری را تجربه کردند.

باور عامه این است که طلا فروش ها در این افت و خیز بیشترین سود را کسب کردند و جزء گروه مشاغل پر سود هستند. در بازار فعلی بین میلیارد و ورشکستگی به باریکی یک مو مرز وجود دارد. در این بازار بسیاری یک شبه پولدار و بسیاری نیز در این تلاطمات کل زندگی خود را باخته اند. بسیاری از طلافروشان با خرید و فروش به موقع این فلز توانستند سودهای کلانی به دست بیاوند.

عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا و سکه در ارتباط با تحولات بازار طلا و سکه به صدای بورس اظهار کرد: ثبات بازار طلا و سکه از اهمیت بسیاری برخوردار است. نرخ این فلز گرانبها تحت تاثیر مستقیم نرخ دلار، نرخ جهانی طلا و رویدادهای سیاسی قرار دارد.

نوسانات در بازار طلا و سکه

وی افزود: نرخ طلا وسکه در برهه‌ای نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری امریکا از دست خارج شد و تا گرمی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز افزایش یافتم. در اقتصادهایی که ثبات و مدیریت وجود دارد، نوسانات کمتر است بانک مرکزی در تلاش برای ثبات نرخ دلار بااقداماتی که انجام داد، توانست دلار را ثابت نگه دارد.

این کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به نیم قرن فعالیت در بازار طلا و سکه بیان کرد: سال ۹۹ نوسانات شدید و عجیبی در بازار طلا وسکه رخ داد که برای نخستین بار در طول فعالیت در این صنف شاهد آن بودیم که اطمینان خریدار و فرو شنده به آینده بازار را از بین برد.

بیشتر بخوانید:
۱۰ پیش بینی از بورس ۱۴۰۰/ سهامداران خرد بخوانند
چشم انداز بهار ۱۴۰۰
سیاست قطعی کشور، رفع تحریم‌هاست

از سودهای کلان تا ضرر های کلان

محمدولی با اشاره به باور عامه مبنی بر سود کلان طلا فروشی‌ها در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: نوسانات بازار طلا و سکه سودهای کلان و ضررهای کلان را برای سرمایه‌گذاران در این بازار را در پی داشت. باور عامه این است که طلا فروش‌ها سال ۹۹، پر سودترین صنف بودند، اینگونه محاسبه می‌شود که حداقل ۲ کیلو طلا در ویترین هر مغازه است و با افزایش نرخ طلا، سرمایه و سود طلا فروش‌ها نیز چندین برابر شده است.

تمام داشته‌های طلا فروش‌ها در ویترین

وی افزود: واقعیت این است که صنف طلا فروشی به شکل یک مجموعه و زنجیره است. تمام داشته‌های طلا فروش‌ها در ویترین و در معرض دید نمایشگاهی است بخش زیادی از این طلاها امانی است و طلا فروش ها حق العمل کار هستند. یعنی طلاهای در ویترین امانت از بازار است، خود بازار نیز طلا ها از شهرستان ها و به سفارش گرفته می شود و تنها درصدی از سود از آن طلا فروشی هاست.

محبوبه قرمزچشمه

کد خبر 430538

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =