دستمزد سال آینده کارگران کفاف زندگی را می دهد؟

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درباره دستمزد سال آینده گفت:تمام کارگاه ها مزایای شغلی را پرداخت نمی کنند,به همین دلیل تعدادی از کارگران بدون دریافت مزایای مزد با دریافت حداقل حقوق باید روزگار بگذرانند.

به گزارش صدای بورس فتح الله بیات, رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درباره دستمزد ۱۴۰۰ گفت:با وجود اینکه روند برگزاری جلسات دستمزد خوب بود اما باز هم عدد و رقمی که برای دستمزد تعیین شد با رقم سبد معیشتی که در کمیته دستمزد تعیین شد فاصله بسیار زیادی داشت.

وی ادامه داد: عددی که در ماه گذشته توسط کمیته دستمزد مشخص شد رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان است و این در حالی است که رقم مشخص شده در شورای عالی کار با احتساب افزایش همه مزایا برای یک خانوار ۳.۱ نفره کارگری به حدود ۴ میلیون ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد و فاصله‌ای در حدود ۲ میلیون ۸۰۰ هزار تومانی را موجب شده است.
بیات با بیان اینکه بیشتر از ۹۶ درصد از نیروی کار قرارداد موقت هستند گفت: کارگران نگران قراردادهای خود هستند, دیگر از نظر روحی شرایطی برای غصه خوردن از زندگی و روزگار خود ندارند.
 رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی افزود: در بسیاری از کارگاه های کوچک به دلیل عدم بازرسی و عدم توانایی اقتصادی, مزایای حقوقی به کارگران پرداخت نمی شود. کارفرمایان این کارگاه ها صرفاً پایه مزدی را پرداخت می کنند , در سال ۱۴۰۰ این رقم ۲میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. 
 وی بیان کرد: با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که برای سال آینده همه اقلام چندین برابر گران شود. نمی توان گفت که این حقوق کفاف زندگی کارگران را می دهد یا خیر؟ چرا که دستمزدی که تعیین شد متناسب با شرایط تورم سال جاری بود نه سال آینده. از این حیث نمی توان شرایط مالی کارگران را در سال آینده پیش بینی کرد. بهترین اقدام این است که افزایش مزد در نیمه دوم سال بعد مجدد اتفاق بیفتد, تا کارگران بیش از حال حاضر با مشکلات مالی روبرو نباشند.
منبع: تسنیم
کد خبر 430494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • hasan IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
    0 0
    اول باید قدرت خرید(به دلار )مورد توجه قرار گیرد.وقتی همه کالاها وخدمات بر اساس دلار ارزش گذاری میشپذ دیگر چه حرفی برای گفتن باقی میماند .قدرت خرید کارگر ایرانی تقریبا در محدوده ۷۰تا۲۰۰دلار در طول ۴۳سال در نوسان بوده وفقط در سال ۹۰ در حدود ۲۵۰دلار بوده است.مطابق اعلام نهادهای بین المللی خط فقر جهانی ۱۰۰۰ دلار براورد شده است.اکنون در صورت تثبیت نرخ دلار در محدوده ۲۵۰۰۰ تومان خط فقر ۲۵ ملیون تومان است.در حالت خوشبینانه وبا احتساب دریافتی ماهانه ۵ملیونی کارگر حداقل بیست ملیون تومان کمتر از خط فقر دریافتی دارد .این فاصله عمیق چگونه میخواهد جبران شود خدا داند.در کشورهلی جنگ زده اطراف نیز چنین دستمزدی مشاهده نمیشود.