عواملی که باعث بهبود بازار سهام می شود/ پیش بینی بازار در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملت دامنه نامتقارن را تهدیدی برای بازار سرمایه دانست و به عواملی که باعث بهبودی بازار می شود، پرداخت.

به گزارش صدای بورس، محسن احمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملت درباره پیش‌بینی بازار سرمایه در سال ١۴٠٠ گفت: اگر با همین روند به پیش رویم و شرایط ایران با دلار ۲۲ هزار تومانی به پیش رود، بازار سرمایه بازدهی ۲۰ درصدی خواهد داشت.

احمدی افزود: بازار سرمایه با دلار ۲۵ تومان می تواند بازدهی بالاتری داشته باشد، البته قیمت های جهانی نیز می تواند تاثیرگذار باشد. اما  در سال جدید بازدهی ۳۰ درصدی را برای بازار سهام می توان مناسب دانست که این ۳۰ درصد شامل رشد شاخص کل می شود و بازدهی خوبی خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه دامنه نوسان نامتقارن بازار سرمایه باعث تهدید بازار شده است، افزود: به رغم نظر بسیاری از کارشناسان، دامنه نوسان نامتقارن تاثیر مثبتی برای بازار سهام نداشته و بدلیل کمبود نقدینگی، این شرایط را تشدید کرده است.

احمدی بیان کرد: سازمان بورس تعهده کرده بود تا این دامنه بیشتر از یکماه بطول نمی‌انجامد و یا  در ادامه بجای این دامنه، از دامنه منفی۴ و مثبت۸ استفاده می‌شود که در هر صورت این روند ادامه دار نخواهد بود، اما دامنه نوسان بالاتر با صف نشینی کمتر همراه است و کم شدن صف نشینی باعث کم شدن هیجانات بازار و بازدهی و حرکات بازار خواهد بود.
وی ادامه داد: بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید زیر ساختها اصلاح شود تا بتوانند دامنه نوسان را افزایش دهند، دستکاری نکردن قیمت ها و بهتر شدن فعالیت بازارگردانها و بالا رفتن شناوری سهم ها و مباحثی از این قبیل، زیرساخت‌هایی است که می تواند باعث بهبود بازار شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملت با بیان اینکه شرکتهای سنگ‌آهنی و فلزات اساسی و صنعت پتروشیمی که دلار محور هستند، می توانند پیشرو باشند، ادامه داد: با توجه به قیمت جهانی این صنایع می توان گفت هلدینگ ها قیمت خوبی نسبت به NAV دارند و اگر توافقی نسبت به تحریم ها و برجام اتفاق بیفتد،‌ بانکها با تراز ماهانه مثبت، از محل کارمزدهای خارجی و شعب خارجی و گردش بیشتر اقتصاد کشور با برداشتن تحریم ها می توانند صنایع پیشرو باشند.

نقش دولت در زمینه فروش اوراق بدهی و تاثیر آن بر بازار سرمایه 
احمدی افزود: فروش اوراق بدهی تاثیری در بازار سرمایه ندارد و بازار بدهی و بازار سهام در واقع دو موضوع جدای از هم هستند.
آنچه این دو را بهم مرتبط می سازد، حجم معاملات آنها نیست، بلکه نرخ بهره است. در سالهای قبل نرخ بهره بالای ۳۰ درصد وجود داشته که روی بازدهی بازار تاثیر منفی داشته، با این نرخ، بازده انتظار بازار بالا ‌می‌رود و P/E سهم ها افت می‌کند.

وی بیان کرد: بانک‌مرکزی با تلاشهایی که انجام داده تا حد زیادی نرخ بهره را کنترل کرده است، بنابراین نگرانی خاصی برای اوراق بدهی وجود ندارد.

فاطمه حیدرپور

کد خبر 430323

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =