تصمیم‌گیران بازار، لطفا هیچ کاری نکنید!

مجتبی شهبازی مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در یادداشت خود دلایل رشد سریع بازار در دوسال گذشته و اصلاح‌های اخیر آن پرداخته است.

به گزارش صدای بورس، بازار سرمایه در یک‌سال اخیر رشد شدیدی داشته که عوامل مختلفی دلیل آن بوده است. مثل همیشه موتور محرک رشد بازارهای مختلف اعم از سکه و خودرو و مسکن، رشد ارز است و دلیل آن هم تلاش دولت برای پایین نگه داشتن دستوری نرخ ارز است. بنابراین وقتی این فنر فشرده شده یک‌باره آزاد شود نرخ تمامی دارایی‌ها با آن تطبیق داده می‌شود و بورس همواره در آخرین مرحله این تطبیق قرار دارد. افزایش یک‌باره نرخ ارز در یک‌سال اخیر زمینه قیمت تمامی بازارها را ایجاد و مثل تمامی ادوار بورس نیز پس از سایر بازار ها شروع به رشد کرد. اما این بار با یک تفاوت اساسی روبرو شد. بهتر است بپذیریم سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ برای بازار سرمایه نقطه عطفی در تاریخ بود که دلیل آن استقبال بی نظیر عموم مردم از بازار سرمایه بوده است. هرچند بخشی از این استقبال گسترده به واسطه آزادسازی سهام عدالت بوده است و این توفیق اجباری به نفع سهامداران عدالت هم تمام شد. اما نکته‌ای که باید در نظر داشت تفاوت بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری از نوع رفتار جمعی است.

نوسان در بازار سرمایه یک اصل ذاتی است و سایر بازارهای رقیب چنین نوساناتی را کمتر دیده‌اند. با این وجود وقتی به یک‌باره نقدینگی به بازار سرمایه سرازیر شد و چنین رشدی را در پی داشت باید در انتظار اصلاح هم می‌بودیم. البته اصلاح در بازار سرمایه در هر برهه زمانی متفاوت است ولی ادعای دستکاری که به اصلاح بازار اطلاق می‌شود گمراهی و به بیراهه رفتن است. هرچند در این میان برخی سیاستگذاری‌های نادرست در دوران صعودی بازار منجر به رشد بیش از حد شاخص شد و در ادامه که بازار به روند اصلاحی وارد شد برخی سیاستگذاری‌های اشتباه زمینه‌ ریزش بیش از حد را فراهم کرد. در روند اصلاحی عوامل متعددی از جمله شناسایی سود، خرید دارایی، تنوع بخشی به پرتفوی دارایی، گران دانستن برخی سهام‌ها و...  به خروج پول از بازار منجر می‌شود. شاید بهترین پیشنهاد به سیاست گذاران این باشد که هیچ کاری انجام ندهند تا سازوکار بازار برهم نخورد. رویه بازار همیشه به درستی عمل می‌کند و در بلند مدت بازار سرمایه راه خود را می‌رود.

مجتبی شهبازی
مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد

کد خبر 425886

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =