مهمترین اخبار اقتصادی بورسی امروز (۹۹/۶/۳۰)

«مهمترین اخبار اقتصادی بورسی»، جدیدترین خط خبری امروز ۳۰شهریور ۹۹ را در کوتاه‌ترین و کامل‌ترین جملات بیان می‌کند.

به گزارش صدای بورس، امروز ۳۰شهریور ۹۹  در پایان معاملات امروز بازار سهام در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از به تعادل رسیدن بازار بود،  شاخص کل بازار با افت ۲٫۵ درصدی به یک میلیون و ۶۵۲ هزار واحد رسید. برجسته‌ترین اخبار امروز پایان ثبت نام دارا دوم و نوسانات قیمت خوردو بود. تشدید جنگ تجاری پکن- واشنگتن مهمترین اخبار اقتصادی در عرصه بین‌الملل بود. مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی امروز را در زیر می‌خوانیم:

۱- قیمت دلار و یورو امروز  (۹۹/۶/۳۰)

۲- ارزش سهام عدالت امروز (۹۹/۶/۳۰)
ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به حدود از ۱۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافت.


۳- خبرهای جدید از شرایط بازگشایی «آکنتور»
 جعفر جمالی،‌ معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره آخرین وضعیت نماد «آکنتور» گفت: گشایش مجدد نماد معاملاتی کنتورسازی ایران مستلزم ارائه اطلاعات شفاف به  بازار سرمایهاست. درحالی‌ که مدیران این شرکت پیشتر اطلاعات غیرقابل اتکا دادند.تا کنون ۲ اقدام درباره نماد آکنتور انجام شده است، در مرحله اول تکلیف شده که نسبت به صورت‌ها و شرایط این شرکت حسابرسی ویژه صورت گیرد و به این ترتیب شرکت کنتورسازی ایران میزان دارایی، بدهی و تعهداتش را شفاف کند. اقدام دیگر این است که خود شرکت کنتورسازی ایران هم نسبت به برگزاری مجمع و تعیین حسابرس سازمان اعلام آمادگی کرده که اگر این ۲ اقدام کامل شود نماد آکنتور بازگشایی می‌َ‌َشود.

۴- ارزش دارا یکم (۹۹/۶/۳۰)
ارزش هر واحد از دارا یکم با افت ۸.۱۴ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۲۱ هزار و ۵۸۹ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد از اولین ETF دولتی به ۴ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش پیدا کند. قیمت ابطال هر واحد صندوق (NAV ابطال) بر پایه خالص ارزش دارایی‌های ۲۶.۳۲۸ تومان ثبت شد. معاملات امروز  بازار سرمایه درحالی به پابان رسید که  شاخص کل این بازار با افت ۴۷ هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۶۵۲ هزار واحد ایستاد.

۵- ارزش امروز سهام پالایشی یکم (۳۰ شهریور ماه۹۹)


۴  نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان(شپنا)، پالایش نفت تهران(شتران)، پالایش نفت بندرعباس(شبندر)، پالایش نفت تبریز(شبریز)امروز بازگشایی شدند. به این ترتیب ارزش صندوق دارا دوم در پایان ساعت معاملاتی امروز به رقم ۶ میلیارد و ۹۷۸ میلیون و ۶۵۴ هزارو ۲۱۴ ریال رسید.


۶- زمان صدور کدهای سبدگردانی، کمتر از سه روز
اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس در توئیتی نوشت: به‌زودی سامانه جدید صدور کدهای PRX راه‌اندازی خواهد شد. با شروع کار این سامانه، امیدوارم زمان صدور کدهای سبدگردانی به کمتر از سه روز برسد.»

۷- شاخص‌سازهای بازار سرمایه امروز  (۹۹/۶/۳۰)
نمادهای فولاد، فملی، فارس، تاپیکو، وبملت، کگل و وغدیر نمادهای اصلی شاخص‌ساز در بازار امروز به شمار می‌روند که بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را ایفا کردند.فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معاملات ۲۸۶۰۵ میلیارد تومان، ۱۲۶۷۶ میلیارد تومان و ۸۸۷۲ میلیارد تومان برترین صنایع امروز بازار هستند.

۸- بازارگردانی برای شرکت‌های بورسی الزامی شد
معاونت عملیات بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای از مدیران عامل شرکت‌های بورسی خواست نسبت به معرفی بازارگردان و انجام بازارگردانی حداقل شش ماهه اقدام کنند. بر این اساس شرکت‌های بورسی، بایستی حداکثر تا ۱۰ مهرماه، موارد و شرایط اعلامی جهت بازارگردانی را به معاونت عملیات بورس ارسال کنند.

۹-  پیش‌بینی متفاوت بازار سرمایه برای فردا
روئین صمدزاده،‌ کارشناس  بازار سرمایه گفت:‌ شرایط این روزهای بازار سرمایه بستگی به تحریم‌ها دارد و اینکه چقدر صحت داشته باشد.ا. اگر مشخص شود تحریم‌ها اثربخشی ندارد بازار مجدد به سقف قبلی خود باز می‌گردد. البته این موضوع زمان‌بر است و تا انتهای سال ۹۹ به طول خواهد کشید.

منابع: صدای بورس، اطلاعات بورس، صرافی بانک مرکزی

کد خبر 417012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =