۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸

کوچ سهامداران از بازار سهام (5)

هدایت نقدینگی به سمت خروج از بورس

طرح جدید اخذ مالیات، شفافیت را تهدید می‌کند
هدایت نقدینگی به سمت خروج از بورس

زمینه‌ای برای خروج سهامداران و حضور در بازارهای کاذب غیر شفاف فراهم می‌شود

چندی پیش طرحی با عنوان مالیات از عایدی سهام مطرح شده بود که با مخالفت بسیار زیادی مواجه شد. البته باتوجه به شرایط فعلی اقتصادی، تورم و کسری بودجه، این طرح ذهن فعالان بازارسرمایه را به خود مشغول کرد. از نظر فعالان بازار بحث مالیات بر عایدی سهام، اجحاف بر سرمایه‌گذار بوده و اثر مخربی بر بازارسرمایه خواهد داشت. همچنین می‌تواند شفافیت بازار را به یک تهدید بالقوه تبدیل ‌کند. از طرفی هم باعث خواهد شد تا جریان نقدینگی به سمت خروج از بورس سوق پیدا کند. بر این اساس سهامداران و سرمایه‌گذاران هم از بورس فاصله خواهند گرفت. با این اقدام بازارسرمایه کم عمق‌تر می‌شود و لطمه بسیار جدی به این بازار وارد خواهد شد. البته نظر یکی از مدیران ارشد شرکت بورس با نظر کارگزاران بسیار متفاوت بود. به عقیده وی مالیات بر عایدی سهام به نفع سهامداران است.
اگرچه این دیدگاه در ابتدا سرخط رسانه‌ها قرار گرفت، اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که این خبر از تمامی رسانه‌هایی که اقدام به انتشار آن کرده بودندحذف شد؛ گویا این مدیرارشد هم فهمیده بود که تصویب طرح مذکور به ضرر سهامداران تمام خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت حرکت مذکور، احتمال پیاده‌سازی این اقدام را بسیار ضعیف و یا با شکست مواجه خواهد ساخت. باید در نظر داشت تحقق مالیات بر عایدی سهام، در شرایط کنونی که بازار سهام توانسته اندکی در مدیریت نقدینگی مطلوب عمل کند، چاره ساز نخواهد بود. همچنین این موضوع علاوه بر کاهش تعمیق بازار سرمایه، زمینه‌ای برای خروج سهامداران و حضور در بازار کاذب غیر شفاف را فراهم می‌سازد.

هدایت نقدینگی به سمت خروج از بورس

در شرایطی که وضعیت اقتصادی بحرانی است، نیاز به سیاست‌های مدیریت بحران وجود دارد ؛ نه این که سیاست‌های اقتصادی اجرایی شود. زمانی که نرخ تورم نزدیک 40 درصد است، اجرای سیاست‌های اقتصادی، آثار معکوس خواهد داشت. اگر مالیات بر عایدی سهام اجرایی شود، ‌افراد به سادگی می‌توانند با دلاری کردن معاملات خود،‌ این قانون را دور بزنند.همچنین نتایج مربوطه،با اثراتی که سیاستگذار در نظر دارد متفاوت خواهد بود. در کل اجرای این سیاست در شرایط فعلی اقتصادی آثار مطلوبی نخواهد داشت. در رابطه با اجرای این سیاست در بازارسرمایه باید گفت مالیات بر عایدی سهام باعث خواهد شد که جریان نقدینگی به سمت خروج از بورس سوق پیدا کند. یادمان باشد زمانی بازارسرمایه احیا شد که ساختار مالیاتی تغییر پیدا کرد و اخذ مالیات فقط، بصورت نیم درصد در زمان فروش مدنظر قرار داده شد. همچنین مابقی سرمایه‌گذاران در این بازار معاف از مالیات شده بودند. به نظر اجرا شدن مالیات بر عایدی سهام باعث می‌شود تا سهامداران و سرمایه‌گذاران از بورس فاصله بگیرند.

  • بهادر شمس- مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 15
کد خبر 410989

اخبار مرتبط

  • بازار سرمایه و چالش نقدینگی

    بازار سرمایه و چالش نقدینگی

    کارشناس بازار سرمایه گفت: با گسترش ارزهای دیجیتال، خروج نقدینگی بیشتری را خواهیم داشت و نبود نقدینگی و خروج آن از بازار سرمایه به بازارهای دیگر از جمله بازار ارز دیجیتال، عمده دلیل کمبود نقدینگی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =