پیشنهادهایی برای فعالان بازار پایه

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزارشدن جلسه‌ با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس برای بررسی آخرین تحولات این بازار خبر داد. 

محسن خدابخش ضمن برشمردن پیشنهادهای دهگانه در این نشست گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نمادهای بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازارهای زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می‌شود. وی افزود: با توجه به محدودیت ورود صندوق‌ها، در صورت افزایش دامنه نوسان بیش از دامنه نوسان فعلی، مقرر شد به جای افزایش دامنه نوسان، مجوز ورود صندوق‌ها بررسی و صادر شود.  به گفته مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، بر اساس یکی از پیشنهادها، ناشران ملزم می‌شوند با هدف بالا بردن هرچه بیشتر  شفافیت، اطلاعات را به موقع ارائه دهند.  همچنین فشارها به جای سهامدار خرد در جهت بالابردن شفافیت به ناشران منتقل می‌شود.
خدابخش اظهار داشت: در جلسه با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس پیشنهاد شد اگر شرکتی بخواهد در بازارهای دیگر پذیرفته شود، قوانین انتقال به بازارهای بالاتر تسهیل و تسریع شود. وی همچنین با اشاره به موضوع مظنه‌ها در دستورالعمل اصلاحی بازار پایه فرابورس ایران گفت: مخفی بودن سفارش‌ها و مظنه‌ها که قرار بود از ۶ ماه بعد اجرایی شود، در شورای عالی بورس مطرح  و در صورت امکان، مخفی بودن مظنه‌ها به کلی از دستورالعمل حذف می‌شود. خدابخش توضیح داد: از دیگر پیشنهادهایی که مطرح شد این بود که کلیه کدهای اشخاص حقیقی و حقوقی بازار پایه  چند روز قبل از شروع دستورالعمل مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. محدودیت خرید اعتباری برای بازار پایه با اعمال ضریب متناسب برداشته شود. علاوه بر این، برای سهام بازار پایه در سامانه "سکنا " ارزش تضمین منطقی تعیین شود. ضمن اینکه برای شرکت‌های درج شده در بازار زرد بازارگردانی الزامی شود. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار  تاکید کرد: موارد پیشنهادی در اولین جلسه هیأت مدیره مطرح و مواردی که نیازمند مجوز از شورایعالی بورس و اوراق بهادار است، منعکس خواهد شد. همچنین اطلاع رسانی و نتیجه نهایی درخصوص پیشنهادهای دهگانه،  بعد از طرح در هیأت مدیره فرابورس و سازمان بورس از کانال‌های رسمی انجام می‌شود.

  • شماره۳۲۵ هفته نامه اطلاعات بورس-صفحه۴
کد خبر 409626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =