خودداری دیوان عالی آمریکا از بررسی درخواست‌های دولت ترامپ

دیوان عالی آمریکا تلاش دارد به‌صورت غیرمستقیم درخواست‌های فرجام‌خواهی دولت ترامپ در برخی پرونده‌های جنجالی را دچار اطاله دادرسی کند.

به گزارش صدای بورس به نقل از تسنیم، شواهد نشان می‌دهد دیوان عالی آمریکا تمایلی به بررسی درخواست‌های فرجام‌خواهی دولت ترامپ در ماجرای نوجوانان غیرقانونی مهاجر، ممنوعیت استخدام دوجنسیتی‌ها در نیروهای مسلح و قضایای مرتبط با هم‌جنس‌گراها ندارد.

پیشتر دادگاه‌های بدوی در نظام قضایی آمریکا با صدور احکامی، سیاست‌ها و فرامین مدنظر دولت ترامپ در این موارد را تعلیق کرده و مانع از اجرایی‌شدن آن‌ها شده‌اند، مسئله‌ای که موجب فرجام‌خواهی دولت فدرال نزد دیوان عالی ایالات متحده شد.

اما در شرایط کنونی، به‌نظر می‌رسد دیوان عالی آمریکا درخواست‌های فرجام‌خواهی دولت در این موارد را در فهرست پرونده‌های در نوبت رسیدگی خود درج نکرده است، این مسئله می‌تواند به این معنا باشد که احتمالاً تا آغاز سال آتی میلادی (2020)، دیوان عالی در خصوص این پرونده‌ها حکمی را صادر نخواهد کرد و براین‌اساس دولت ترامپ تا آن زمان امیدی به پیشبرد سیاست‌های مدنظر خود در این حوزه‌ها نخواهد داشت.

به‌نوشته رویترز، طبق رویه کاری دیوان عالی آمریکا، روز گذشته (جمعه) آخرین روزی بود که فهرست پرونده‌هایی که قرار است دیوان عالی آمریکا طی دوره کاری 9ماهه آتی خود (منتهی به ماه ژوئن/ خرداد ــ تیر) به آن‌ها رسیدگی کند را اعلام کند. اما خبری از فرجام‌خواهی‌های مورد درخواست دولت فدرال ایالات متحده در این فهرست نبود، به این ترتیب، اگر دیوان عالی آمریکا بخواهد در دوره کاری بعدی‌اش که از (اکتبر / مرداد ــ شهریور) آغاز می‌شود، به این پرونده‌ها رسیدگی کند، فرآیند دادرسی و بررسی قضایی این پرونده‌ها نمی‌تواند تا پایان سال 2019 به اتمام برسد و در نتیجه تکلیف این پرونده‌ها احتمالاً در سال 2020 تعیین خواهد شد.

کد خبر 403362

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =