قرارداد آتی پوشال زعفران از فردا در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود

در راستای تمرکز بورس کالای ایران برای توسعه بازار مشتقه با اولویت و تمرکز بر محصولات کشاورزی، از فردا(سه‌شنبه) قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی برای تحویل در آذرماه سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش صدای بورس به نقل از تسنیم، بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از روز فردا سه‌شنبه(15 آبان) قرارداد آتی زعفران رشته‌ای درجه یک(پوشال معمولی) برای تحویل در آذرماه سال‌جاری راه‌اندازی شده و تا 27 آذرماه قابل معامله خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید: قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی، بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت 90 دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت 11:30 با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.

قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت.

بدیهی است در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجدداً همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.

لازم به ذکر است دوره پیش‌گشایش در سایر روزهای معاملاتی غیر از روز اول به مدت 30 دقیقه خواهد بود.

بر اساس این اطلاعیه، اندازه هر قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی نیز همانند زعفران نگین، 100 گرم است و حد نوسان روزانه قیمت حداکثر مثبت و یا منفی 5 درصد است که با توجه به قیمت تسویه روز قبل تعیین می شود.

ساعت معامله این قرارداد در بازار آتی بورس کالا نیز از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 17 و پنجشنبه‌ها از ساعت 10 الی 17 و در آخرین روز معاملاتی از ساعت 10 تا 15:30 است.

همچنین سقف مجاز موقعیت‌های مجاز تعهدی باز برای اشخاص حقیقی 1000 موقعیت در هر نماد معاملاتی و برای اشخاص حقوقی 1000 موقعیت در هر نماد معاملاتی و قابل افزایش تا 10 درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار در نظر گرفته شده است.

برای بازارگردان‌ها نیز این سقف 1000 موقعیت در هر نماد معاملاتی بوده که تا 20 درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار قابل افزایش است.

این گزارش می‌افزاید: اندازه تحویل زعفران پوشال معمولی در موعد سررسید قرارداد آتی، حداقل 10 قرارداد اعلام شده است.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، در پی راه‌اندازی بازار آتی زعفران، این بورس از ابتدای امسال گام بلندی را برای اصلاح ساختار بازار این محصول که به عنوان طلای سرخ از آن یاد می‌شود، برداشته است. این در شرایطی است که آمارها نشان می‌دهد ایجاد بازار معاملات اوراق گواهی سپرده و آتی زعفران موجب شده است تا سرمایه‌های جدیدی وارد این بازار شود.

کد خبر 399175

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =