لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد گامی به سوی شفافیت

پیش نویس حاضر در معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی (دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار) تهیه و متن نهایی پیش نویس جهت اظهار نظر سرمایه گذاران و دیگر صاحب نظران به این سازمان ارائه شده تا در معرض نقد قرار گرفته و با جمع بندی نظرات مشمولین، به اهداف مورد نظر نزدیک تر شود.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، هدف از تدوین لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد را ایجاد شفافیت بیشتر دانست و گفت: سرمایه گذاران، مدیران شرکت ها و فعالان بازار سرمایه از جمله مشمولان این لایحه اند .

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، محدثه فریدون در پاسخ به این سوال که لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد با چه هدفی تدوین شده است، اظهار داشت: حمایت از سرمایه گذاران از شاخص های با اهمیت محیط مناسب کسب و کار بوده که به عنوان شاخص سنجش وضعیت استانداردهای حاکمیت شرکتی و سهولت دسترسی به منابع مالی در بازار سرمایه نیز شناخته می شود.

وی افزود: از جمله راهبردهای موجود برای بهبود وضعیت حمایت از سرمایه گذاران خرد، اصلاح مقررات شرکت های ثبت شده در بورس و نیز اصلاح قوانین حاکم بر موضوع با تصویب قانونی در حمایت از سرمایه گذاران بازار سرمایه است.

فریدون ادامه داد: در این راستا پیش نویس "لایحه حمایت از سرمایه گذاران خرد (غیرقابل استناد)" جهت تسهیل و بهبود محیط کسب و کار با ملاحظات مربوط به سهامداران خرد در راستای ارتقای شفافیت، سهولت دسترسی به مقررات و افزایش رغبت به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی تهیه و ارائه شده است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه مجموعه‌ای پیشنهاد تدوین لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد را ارائه کرده و در حال حاضر چه مجموعه‌ای متولی آن است، گفت: پیش نویس حاضر در معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی (دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار) تهیه و متن نهایی پیش نویس جهت اظهار نظر سرمایه گذاران و دیگر صاحب نظران به این سازمان ارائه شده تا در معرض نقد قرار گرفته و با جمع بندی نظرات مشمولان، به اهداف مورد نظر نزدیک تر شود.

به گفته فریدون، کلیه سرمایه گذاران، مدیران شرکت ها و فعالان بازار از مشمولان این لایحه بوده و امکان ارائه نظرات برای همه فراهم است. همچنین از آنجا که از اهداف این لایحه ایجاد شفافیت بیشتر است، مشمولان آن گسترده اند و حتی به خارج از حیطه سرمایه گذاران نیز تسری دارد.

وی افزود: این پیش نویس در پایگاه رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانیhttps://seo.ir / درج شده و به مدت یک ماه عموم اشخاص علاقه‌مند می توانند با مراجعه به بخش " نظرسنجی لایحه حمایت از سرمایه گذاران خرد" در قسمت "قوانین، مقررات و امور حقوقی" در صفحه اول پایگاه مزبور نظرات خود را به صورت مبسوط ثبت و ارسال کنند.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، درخصوص روش جمع‌بندی نظرات هم گفت: کلیه دیدگاه ها و پیشنهادها در پایان مهلت در اداره رسیدگی به شکایات و حمایت های حقوقی سازمان بررسی و جمع بندی شده و از طریق معاونت حقوقی به معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام خواهد شد.

وی در پایان از عموم فعالان بازار سرمایه درخواست کرد با توجه به اهمیت این متن، در نقد و ارزیابی آن مشارکت و به ارتقاء کیفیت متن نهایی کمک کنند.

کد خبر 391814

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =