بیش از ۳۵۰۰‌ میلیارد تومان از پروژه‌های شرکت ملی صنایع مس ایران

«احمد مرادعلیزاده» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان کرمان، ۱۳ پروژه شرکت ملی صنایع مس ایران در سرچشمه، خاتون‌آباد و سیرجان، با سرمایه‌ای بیش از ۳۵۰۰‌ میلیارد تومان، با افتتاح رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، مرادعلیزاده با اعلام این خبر گفت: در سفر دکتر روحانی و هیأت همراه به کرمان، ۱۳ پروژه معدنی، صنعتی و عمرانی شرکت مس در استان کرمان، با حضور دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می‌شود.

وی با تشریح این پروژه‌ها بیان داشت: پروژه راه‌اندازی کوره فلش (تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه از فرآیند ریورب به فلش) به ظرفیت ۲۸۲‌هزار تن مس آندی در سال، به‌همراه چرخ ریخته‌گری و کوره‌های آند با ۱۸۲‌‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۲۴۶‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع ۹۷۴‌ میلیارد تومان هزینه، در سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد نیز، به ظرفیت سالانه ۲۰۰‌هزار تن مس کاتدی با ۱۴۳‌میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۶۴‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع ۶۳۶‌میلیارد تومان در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد.

مرادعلیزاده افزود: همچنین، فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰‌مگاواتی سیرجان با ۲۸۵‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۷۰‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع یک‌هزار و ۲۱۰‌ میلیارد تومان، با حضور دکتر اردکانیان، وزیر نیرو آغاز به‌کار می‌کند.

مدیر‌عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که طراحی، ساخت و نصب سیستم جدید انتقال گاز خروجی کوره‌های کنورتور سرچشمه، پروژه دیگری است که در این سفر بهره‌برداری می‌شود، گفت: برای طراحی، ساخت و نصب این سیستم، ۱۹‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۱۵۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموعاً ۲۳۰‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

مرادعلیزاده از افتتاح رسمی باند دوم محور سرچشمه– شهربابک هم خبر داد و بیان کرد: برای احداث باند دوم این مسیر به طول ۸۰‌ کیلومتر، درمجموع ۸۰‌ میلیارد تومان هزینه شده است؛ پیش‌ازاین باند دوم جاده رفسنجان به سرچشمه نیز به طول ۶۵‌ کیلومتر و با هزینه ۱۳۶‌میلیارد تومان، توسط شرکت مس راه‌اندازی شده بود.

مدیرعامل شرکت مس همچنین گفت: پروژه احداث انبار کنسانتره جدید خاتون‌آباد به ظرفیت ۶۰هزار تن کنسانتره مس و پروژه احداث کارخانه آب‌گیری و بشکه‌پرکنی مولیبدن به ظرفیت خشک‌کنی ۲۷۰۰‌ تن کنسانتره مولیبدن در ماه، از دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری مس در استان کرمان است که برای این دو پروژه، مجموعاً ۷۹ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی پروژه نصب و راه‌اندازی ماشین کاتدشویی پالایشگاه سرچشمه (CSM) را از دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری برشمرد و گفت: برای اجرای این پروژه، درمجموع ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مرادعلیزاده ابراز داشت: پروژه ارتقا و افزایش ظرفیت پذیرش و انبارش آهک پخته به میزان ۱۲۵۰‌ تن، با هزینه ۱۱‌ میلیارد تومان، و کارخانه مواد ناریه سرچشمه به ظرفیت تولید ۱۲۰۰۰ تن امولایت، با هزینه ۱۲ میلیارد تومان نیز در سفر رئیس‌جمهور بهره‌برداری می‌شوند.

توسعه کارخانه اسید سرچشمه از ۱۰۰هزار تن به ۳۰۰هزار تن، دیگر پروژه‌ای بود که مرادعلیزاده به آن اشاره کرد و گفت: این پروژه با سه میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۵۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع ۷۰‌ میلیارد تومان، مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به احداث پست ۴۰۰/۱۳۲ میمند- شهربابک، گفت: در این پروژه که در این سفر بهره‌برداری از آن رسماً آغاز می‌شود، ۱۵‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و پنج میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و درمجموع ۷۰‌ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته است.

مرادعلیزاده همچنین پروژه احداث پست‌های نه‌گانه تغذیه‌کننده فلش، کارخانه‌های اسید و اکسیژن و مولیبدن همراه با مرکز توزیع را از دیگر پروژه‌های قابل بهره‌برداری دانست و اضافه کرد: برای اجرای این پروژه درمجموع ۴۸‌میلیارد تومان هزینه شده است.

کد خبر 390979

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =