راه اندازی کارخانه مشترک خودروسازی ایران و آذربایجان

وزیر اقتصاد در نشست رئیسان کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان گفت: کارخانه مشترک خودروسازی این دو کشور در منطقه نفتچالای باکو به زودی به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان در نشست رئیسان کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان گفت: روابط دو کشور همسایه در چهار سال اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه اتصال شبکه راه آهن دو کشور یک تحول جدی در امر حمل و نقل منطقه ایجاد خواهد کرد، افزود: بیش از 95 درصد عملیات خط آهن قزوین - رشت انجام شده و ظرف چهار ماه آینده این خط ریلی به مرحله بهره برداری می رسد و در مورد خط آهن رشت - آستارا نیز اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت های ایران در زمینه کشاورزی، اظهار داشت: ایران هم اکنون در زمینه کشت فراسرزمینی فعال است و در کشورهای مختلف از جمله قزاقستان، اوکراین، برزیل و برخی کشورهای آفریقای اقدام به کشت و توسعه کشاورزی کرده، در جمهوری آذربایجان نیز وزارت کشاورزی ایران می تواند این پروژه را اجرا کند.
کرباسیان با اشاره به افزایش حجم مبادلات دو کشور در سال های اخیر تصریح کرد: استفاده از ارز ملی دو کشور و کنار گذاشتن ارزهای رایج مانند دلار و یورو در مبادلات اقتصادی، می تواند به سهولت و گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی دو طرف، منجر شود.
وی ادامه داد: دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان زیر ساخت ها و ظرفیت های زیادی در کنار دریای خزر ایجاد کرده اند، برای مثال ایران در منطقه آزاد انزلی تاکنون 300 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده که با فعال کردن این بندر می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.
کرباسیان درمورد پیشنهاد وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان جهت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در آستارا نیز گفت: با توجه به اینکه در دوره جدید و در دولت دوازدهم ،مسئولیت مناطق آزاد اقتصادی نیز به وزارت اقتصاد واگذار شده، این موضوع را بررسی می کنیم.همچنین کارخانه مشترک خودروسازی این ذو کشور در منطقه نفتچالای باکو به زودی به بهره برداری می رسد.

کد خبر 389809

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =