وزارت نفت در چالش قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها  برنده شد

نمایندگان مجلس ماده ۵۳ لایحه برنامه ششم که مربوط به تعیین فرمول جدید نرخ خوراک پتروشیمی بود را حدف کردند تا این موضوع همچنان طبق روال قبل و برای ۱۰ سال برقرار باشد.

با بررسی مفاد لایحه ششم برنامه در هفته گذشته توسط مجلس، احتمال ابطال فرمول 10 ساله وزارت نفت در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها قوت گرفته بود و اکثر فعالان صنعت به آن امیدوار شده بودند اما امروز از مجلس خبر رسید که با رای نمایندگان ، این ماده مهم از لایحه برنامه ششم حذف شده تا این موضوع همچنان طبق روال قبل و برای 10 سال برقرار باشد.

با این رویداد، سهام شرکت های پتروشیمی مانند هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی جم، اراک، پارسان و.... منفی شدند تا شاخص بورس هم که افزایش نسبی یافته بود ، افت کند.براساس این گزارش، بعد از مطرح شدن این موضوع ، تلاش وزارت نفت برای حذف این ماده مهم از لایحه برنامه ششم شدت گرفت و با نامه خیلی فوری وزیر نفت به رئیس مجلس ، وارد مرحله دیگری شد.

زنگنه اعلام کرده بود در صورت تصویب ماده 53 ، حداقل 16 میلیارد دلار بار مالی ایجاد خواهد شد و به دلیل متفاوت بودن با قانون کلی "الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)" ، موجب ابهام در قیمت خوراک و بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران این بخش خواهد شد.

کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نیز با نمایندگان وزارت نفت، نماینده سازمان برنامه و بودجه و نماینده بخش خصوصی پتروشیمی و شرکت ملی پتروشیمی نشستی برگزار کرده بود.با این اوصاف ، وزارت نفت به رغم مخالفت های شرکت ها و سرمایه گذاران و ... همچنان مسئول اصلی تعیین نرخ خوراک پتروشیمی باقی ماند.

 

 

کد خبر 388532

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =