توافق؛ زمینه راه اندازی بورس ارز را فراهم می کند

گشایشی که بعد از توافقات هسته ای در اکثر حوزه های اقتصادی می افتد وضعیت بازار سرمایه را بهبود می بخشد و یک سود مناسب را در کوتاه مدت به همراه می آورد اما سهامداران باید نگاه بلند مدت داشته باشند چون با گشایش فضا و امکان سرمایه گذاری در شرکت ها و اجرای طرح های توسعه ای سود آوری بلند مدت شرکتها تضمین می شود.

محمد جواد سلیمی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان مطلب فوق گفت: در گشایش سیاسی نباید به اثرات کوتاه مدت و نوسانی توجه کرد بلکه باید در انتظار این بود که اثر پروژه ها و طرح های توسعه ای در سودآوری شرکتها خودش را نشان بدهد و منافع بلند مدت را برای سرمایه گذاران تضمین کند.

وی درباره صنایع پیش رو پس از گشایش های سیاسی گفت: صنعت خودرو، پتروشیمی، بانکداری و آی تی صنایعی هستند که پس از توافقات هسته ای پیشرو هستند البته همه صنایع بورسی وضعیت بهتری را پیدا می کنند و از این کف های قیمتی که هم اکنون شاهد آن هستیم که در مورد بسیاری از شرکتها ارزش بازار آنها به زیر ارزش جایگزینی رسیده عبور می کنند و به ارزش های واقعی خود نزدیک می شوند.

این استاد دانشگاه درباره ضرورت راه اندازی بورس ارز گفت: بورس ارز قطعاً اقدام خوبی است. اساساً کارکرد بورس ها ایجاد شفافیت، کشف قیمت و امکان تأمین مالی است و سالهای پیش برای تحقق همین اهداف شاهد تدوین دستورالعمل بورس ارز در سازمان بورس بودیم اما به دلیل مهیا نبودن شرایط اقتصادی راه اندازی نشد.

سلیمی خاطر نشان کرد: اگر توافق صورت بگیرد و دسترسی به منابع ارزی بلوکه شده آزاد شود زمینه تأسیس بورس ارز ایجاد می شود چون عمده دلیلی که منجر به تأخیر در راه اندازی این بورس شده قفل شدن منابع ارزی در خارج از کشور است.

وی در این خصوص توضیح داد: به تناسبی که تقاضا در بورس ایجاد می شود باید عرضه نیز وجود داشته باشد و هم اکنون عرضه کننده ارز در بازار دولت است و پیش شرط این بورس باز بودن دسترسی دولت به منابع ارزی است که بعد از توافق این زمینه فراهم می شود.

این استاد دانشگاه درباره اهمیت راه اندازی بورس ارز گفت: اگر اراده ای وجود داشته باشد که بورس ارز کارکرد واقعی خود را در اقتصاد داشته باشد ما شاهد برچیده شدن معامله ارز از سر چهار راه ها خواهیم بود چون تأمین مالی برای تقاضا کننده و عرضه کننده با هزینه هایی به مراتب کمتر در بورس ارز تأمین می شود و دلیلی وجود ندارد از سر چهار راه ها یا از راه های دلالی تأمین کنند.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387900

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =