مپنا توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به عهده گرفت

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، شرکت بورسی مپنا مسئول و عهده دار توسعه فاز ۱۱ شد.

حدود 15سال از آغاز مذاکرات برای توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی می گذرد و در حالی که بنا شده فاز 11 پارس جنوبی برای جذب سرمایه گذار در کنفرانس لندن در قالب رونمایی از قراردادهای جدید نفتی معرفی شود، چند شرکت داخلی برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته علی اکبر شعبانپور در فاز نخست این طرح که شامل ساخت یک جکت، یک سکو، یک خط لوله دریایی و حفاری است، گاز تولید شده از دریا به تاسیسات پالایشگاهی فازهای ٦ تا ٨ پارس جنوبی ارسال می شود. فاز ١١B طرح توسعه  میدان گازی مشترک پارس جنوبی نیز به لحاظ فنی و مشخصات کاری مشابه فاز A این طرح است و گاز تولیدی سکوی آن به تاسیسات پالایشگاهی فاز ١٢ پارس جنوبی ارسال می شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هدف از ارسال گاز فاز ١١ پارس جنوبی به فازهای ٦ تا ٨ و ١٢ پارس جنوبی را استفاده از ظرفیت‌های خالی پالایشگاهی در این فازها و تسریع در دستیابی به تولید مورد انتظار در این بخش از میدان عنوان کرده است.
بر اساس این گزارش پس از خروج توتال،در سال 1388 مذاکراتی بین شرکت نفت و شرکت CNPC چین آغاز و در نهایت قراردادی با ارزش حدود 5 میلیارد دلار بین شرکت نفت و CNPC امضا شد، اما چینی ها نیز مانند تجربه حضورشان در بسیاری از پروژه های عمرانی کشور،در این پروژه نیز کاری از پیش نبردند و سرانجام در پاییز 91 از این پروژه خلع ید شدند.
پس از خروج چینی ها از این پروژه،مذاکراتی بین شرکت نفت‌ و شرکت‌های داخلی مانند پترو ایران،تاسیسات دریایی و پترو پارس انجام شد تا این که شهریور ماه 91 عملیات توسعه فاز 11 به شرکت پتروپارس واگذار اما چندی بعد با توجه به اولویت بندی صورت گرفته در زمینه توسعه فازهای پارس جنوبی و با توجه به محدودیت مالی موجود، پترو پارس از این پروژه خارج شد.
در حالی که اواخر سال گذشته از فاز 11 به عنوان یکی از پروژه های قابل معرفی در کنفرانس لندن یاد شد، شرکت مپنا که توسعه میدان گازی فروز B را به عهده داشت که در دولت یازدهم با توجه به اولویت بندی صورت گرفته مبنی بر توسعه میادین مشترک، از فوریت خارج شد، اکنون برای انجام عملیات حفاری فاز 11 اعلام آمادگی کرده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران موافقت خود را برای واگذاری این فاز گازی به شرکت مپنا اعلام کرده است و تا این لحظه قرار است کار توسعه فاز 11 را شرکت مپنا انجام دهد مگر انکه در آینده اتفاقات دیگری رخ دهد.
 
منبع: خبرگزاری فارس
کد خبر 387869

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =