افزایش سرعت در یکسان‌سازی نرخ ارز

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به سریع‌تر شدن روند دستیابی به یکسان‌سازی نرخ ارز تاکید کرد: با ایجاد شرایط مساعد بین‌المللی، تسریع در نقل و انتقالات ارزی و عملیات خزانه‌داری، همچنین وجود ذخائر مناسب ارزی، سرعت اجرایی شدن یکسان‌سازی نرخ ارز بیش از پیش افزایش می‌یابد.

غلامعلی کامیاب در بیست‌و پنجمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با طرح این سوال که چگونه می‌توان نظام پایدار ارز تک‌نرخی داشت؟ به پیشنیه این موضوع در کشور اشاره کرد و گفت: ما تجربه یکسان‌سازی نرخ ارز در دو دوره زمانی یکماهه و حدود 10 ساله از سال 1381 را هم دارا هستیم اما هیچ‌گاه پایدار نبود و دوام نداشت.

وی با بیان این‌که باید برای یکسان‌سازی نرخ ارز به گونه‌ای تصمیم گرفت که با دوام و پایدار باشد، گفت: مهم‌ترین مساله در این مورد مطابقت با تغییرات و تحولات زمانی حاکم بر آن است، چرا که ارز موضوعی روزانه بوده و شرایط و مولفه‌های ناظر و موثر بر آن تغییر می‌کند بنابراین باید متناسب با این تغییرات سیاست‌ها منطبق شوند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به این‌که ایران تجارب سخت اما گران‌قیمتی در رابطه با تک‌نرخی کردن ارز دارد و باید بتوانیم متناسب با آن نظام پایداری را شکل دهیم، یادآور شد: زمان فعلی ما برای یکسان‌سازی همچنین ترکیب درآمد و ذخائر ارزی ما تغییر کرده است به گونه‌ای که در دوره‌ای فقط نفت صادر می‌کردیم اما اکنون کالاهای غیرنفتی با حجم بالایی صادر شده و منبع ارز‌آوری هستند. از سوی دیگر، صندوق توسعه ملی وجود داشته و بخشی از درآمدهای ارزی در آن ذخیره می‌شود.

کامیاب با اشاره به اهمیت ذخائر و دارایی‌های ارزی در یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: این‌که باید پشتوانه قابل توجهی برای یکسان‌سازی داشته باشیم مهم است، اما در کنار آن جریان ورودی و خروجی ارز و مدیریت آن که می‌تواند از طریق افزایش صادرات کالا، سرمایه‌گذاری مستقیم و دسترسی به ارز خارجی تنظیم شود قابل توجه خواهد بود.

وی با بیان این‌که دسترسی به منابع ارزی خارجی از نکات قابل توجه در ورود به تک‌نرخی کردن ارز است، خاطر نشان کرد: در دهه 80 از طریق انتشار اوراق قرضه یورویی در بازار جهانی این اطمینان برای دولت و بانک مرکزی وجود داشت که چنین توانایی و پشتوانه‌ای آنها را حمایت می‌کند و توانسته‌اند وارد بازار جهانی شوند از این‌رو باید شرایط بین‌المللی مساعد شده و از دسترسی به ذخائر ارزی برای اجرایی‌کردن سیاست مهم و تاثیر‌گذاری مانند یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم شود.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به این‌که بانک مرکزی هیچ‌گاه دست از یکسان‌سازی نرخ ارز و فعالیت در این جهت نکشیده است، عنوان کرد: در سال 1392 تاکنون جهت‌گیری به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز با سرعت بیشتری ادامه پیدا کرده، اما هماهنگ کردن تمامی گزینه‌ها برای این مهم و ایجاد شرایط خاص آن زمان‌بر بوده و باید قانون‌گذار و دولت در این مورد به تفاهم برسند که البته مورد توافق همه آنها است.

کامیاب ابراز امیدواری کرد تا با مساعد‌شدن شرایط بین‌المللی و سایر زمینه‌های لازم سرعت تک‌نرخی کردن ارز در کشور افزایش یافته و در مدت کوتاهی بتوان آن را محقق کرد.

 

منبع:‌ خبرگزاری ایسنا

کد خبر 387637

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =