۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵
وضعیت بازار مسکن در سال جدید

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به حساسیت شهروندان در مورد وضعیت بازار مسکن در سال جدید، گفت: حوزه مسکن از مؤلفه‌های بسیاری نظیر سیاست‌های مالی دولت، تورم، نرخ ارز و ... اثر می‌پذیرد و از منظر کلان، آنچه در سال جدید برای این حوزه رخ می‌دهد، بیش از هر چیز وابسته به رفتارهای دولت و سیاست‌های اوست.

به گزارش صدای بورس،رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به حساسیت شهروندان در مورد وضعیت بازار مسکن در سال جدید، گفت: حوزه مسکن از مؤلفه‌های بسیاری نظیر سیاست‌های مالی دولت، تورم، نرخ ارز و ... اثر می‌پذیرد و از منظر کلان، آنچه در سال جدید برای این حوزه رخ می‌دهد، بیش از هر چیز وابسته به رفتارهای دولت و سیاست‌های اوست.

کیانوش گودرزی افزود: دولت در سال گذشته سرگرم سیاست‌های انقباضی و مهار تورم بود و در بازار ارز نیز موفق شد ثبات نسبی بازار را حفظ کند. هم‌زمان در نهضت ملی مسکن نیز دولت در حال برنامه‌ریزی برای احداث ساختمان‌های جدید و تسهیل تولید بود و اگر این سیاست‌ها در عمل و نه به‌صورت شعار در سال جاری نیز استمرار پیدا کند، می‌تواند روی تثبیت قیمت مسکن مؤثر باشد.

گودرزی با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از ثبات قیمت مسکن در سال گذشته، نتیجه رکود و کسادی معاملات این بازار بود، اظهار کرد: تنظیم گری دولت باید به نحوی باشد که قیمت مسکن باوجود رونق نسبی بازار، تثبیت شود وگرنه توقف رشد قیمت مسکن در رکود شدید معاملات، می‌تواند به‌محض تغییر مؤلفه‌های کلان اقتصادی، نقض شده و بازهم قیمت‌ها رشد کند.

او ادامه داد: در طول سال گذشته ما بارها اعلام کردیم که آرامش بازار مسکن ناشی از رکود معاملات است که در بازارهای موازی مثل ارز، طلا، سکه و خودرو نیز حاکم است؛ ازاین‌رو کسانی که نیاز مالی دارند حاضر هستند ملک و آپارتمان خود را به قیمت مناسب‌تر از قبل و حتی با تخفیف به خریدار ارائه دهند؛ اما با اتمام این رکود نمی‌توان انتظار داشت که ثبات قیمتی بازار ادامه پیدا کند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به تغییرات اخیر قیمت ارز در بازار غیررسمی، گفت: در اسفندماه گذشته، به‌محض اینکه قیمت دلار آزاد از محدوده ۵۰ هزار تومان به سمت ۶۰ هزار تومان خیر برداشت، همان فروشندگان مسکن که دنبال مشتری بودند و برای جذب مشتری تخفیف هم می‌داند، دست از فروش کشیدند و قیمت‌های پیشنهادی را ۲۰ درصد بالا بردند تا ببینند در سال ۱۴۰۳ قرار است چه اتفاقی رخ دهد.

گودرزی تأکید کرد: همه اتفاقات به حوزه حاکمیت و دولت برمی‌گردد و سرنوشت بازار مسکن منوط به این است که دولت چه تدابیری اتخاذ کند تا این بازار که تأثیر پذیرفته از سایر بازارهاست، تحت کنترل باقی بماند.

او ادامه داد: در ابتدای سال حقوق و دستمزد افزایش پیدا کرده و قیمت نهاده‌های ساختمانی نیز متأثر از تورم و نرخ ارز، مترصد افزایش است. در این میان وضعیت بازارهای موازی هم باید مشخص شود و درمجموع، اگر اتفاق خارج از انتظاری در این حوزه‌ها رخ ندهد، می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن هم اثر کمتری بپذیرد.

گودرزی افزود: در شرایط فعلی، بازار مسکن منتظر این متغیرهاست و طبق روال همه ساله، بعد از تعطیلات نوروزی منتظر کشف قیمت‌های جدید خواهد بود.

منبع: همشهری

کد خبر 492425

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • نسخه چینی درد مسکن ایران را دوا می‌کند؟

  نسخه چینی درد مسکن ایران را دوا می‌کند؟

  یک استاد دانشگاه، گفت: در ساختار اقتصاد ما بخش خصوصی چین قادر به فعالیت نیست، اقتصاد چین به مراتب بازتر از ایران است، پس من نگرانم که ماجرای ساخت مسکن به این ختم شود که رانتی در اختیار بخشی چینی قرار گیرد و در نهایت دست انبوه ساز و پیمانکار ایرانی خالی بماند.

 • میانگین قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

  میانگین قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

  طبق اعلام بانک مرکزی، اسفند ۱۴۰۲ میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به ۸۱.۴ میلیون تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۲۴.۸ درصد افزایش داشته است.

 • بذرپاش: امسال هر ماه افتتاح مسکن داریم

  بذرپاش: امسال هر ماه افتتاح مسکن داریم

  وزیر راه و شهرسازی گفت: بنا داریم طی امسال، هر ماه یک رویدادی برای تحویل مسکن‌ در طرح نهضت ملی در سراسر کشور داشته باشیم.

 • قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۱۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۳

  قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۱۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۳

  قیمت طلا، سکه و ارز طی ۲۴ ساعت گذشته در بازار تهران تغییر کرد.

 • هشدار به مردم درباره آگهی‌های جعلی فروش مسکن

  هشدار به مردم درباره آگهی‌های جعلی فروش مسکن

  نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: به مردم توصیه می‌کنیم از طریق آگهی‌های مشکوک و هر آگهی منتشر شده در فضای مجازی مراجعه مستقیم به واحدها نداشته باشند و از اینکه فرد واسط در این آگهی، از کارکنان یک دفتر املاک مجاز است مطمئن شوند.

 • آینده بازار سکه و طلا چگونه خواهد بود؟

  آینده بازار سکه و طلا چگونه خواهد بود؟

  تغییرات در بازار سکه و طلای کشور از ابتدای سال جدید، با توجه به تعطیلی بازارهای رسمی معاملات در کشور، صرفاً تحت تاثیر تغییرات در بازارهای جهانی و معاملات در بازارهای غیررسمی رقم خورده است؛ هرچند که معامله‌ی رسمی در بازار داخل صورت نگرفته اما بازارهای غیرسمی داخلی و البته بازارهای جهانی به کار خود ادامه داده‌ و جلو آمده‌اند؛ در این گزارش قصد داریم به این روند طی ١٠ روز نخست سال ١۴٠٣ بپردازیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =