قیمت کالاها در دولت رئیسی به روز نمی‌شود

باوجود اینکه وزارت صمت، سامانه ۱۲۴ را به‌عنوان مرجع رسمی اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات معرفی کرده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که اطلاعات این سامانه به‌روزرسانی نشده و مردم نمی‌‎توانند قیمت کالا‎ها را به‌صورت دقیق در این سامانه استعلام کنند.

به گزارش صدای بورس,آشفتگی قیمت کالاها و خدمات در برخی از بازارها بر هیچ کسی پوشیده نیست و حتی گه گاه خود مسئولان نیز به تفاوت قیمت‌ کالاهای یکسان اشاره داشته‌اند؛ هنوز مردم ماجرای گوجه‌فرنگی ارزان‌قیمت، نزدیک منزل یکی از رؤسای جمهور کشور را فراموش نکرده‌اند.

به سبب اهمیت قیمت یکسان در کلیه گروه‌های کالایی و خدماتی، وزارت صمت از سامانه‌ای تحت عنوان سامانه ۱۲۴ رونمایی کرد تا مردم علاوه بر اطلاع‌رسانی از قیمت هر گروه کالایی و خدماتی، گران‌فروشان را نیز به وزارت صمت معرفی کنند تا شاهد آشفتگی و نابسامانی در بازار نباشیم.

ایست قلبی سامانه ۱۲۴

جست‌وجوی خبرنگار تسنیم در سامانه ۱۲۴ حکایت از این دارد که در برخی از بخش‌ها نظیر لوازم‌خانگی، قیمت‌های درج شده در سامانه فوق به‌روزرسانی نشده است. در واقع متولی این سامانه، ساده‌ترین کار لازم، یعنی درج قیمت لحظه‌ای کالا و خدمات را نیز فراموش کرده است، موضوعی که به سردرگمی مردم در بازار دامن زاده است.

بررسی خبرنگار ما حاکی است، در بازار لوازم‌خانگی و تلفن همراه، شاهد تفاوت قیمت عجیبی در خصوص اجناس تولید شده در داخل کشور هستیم، به‌گونه‌ای که در برخی از اجناس نظیر یخچال تفاوت قیمتی چندمیلیونی برای مدل یکسان برند ایرانی، مشاهده می‌شود. همچنین باتوجه‌به ایام آغاز سال تحصیلی تفاوت قیمت در بازار لوازم‌التحریر نیز کاملاً مشهود است.

عجیب اینجاست که تماس با سامانه فوق نیز مقدور نبوده و شماره تماس ذکر شده در سامانه وزارت صمت یعنی ۲۲۰۵۹۳۷۱ همواره بوق یک سر یا اشغال را می‌زند، از سوی دیگر گفت‌وگو با یکی از کارشناسان مرکز تماس ۱۲۴ نکته جالبی را نشان می‌دهد.

این کارشناس با پذیرش عدم به‌روزرسانی قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ گفت: متأسفانه قیمت برخی از گروه‌های کالایی نظیر لوازم‌خانگی و تلفن همراه تغییر نکرده است که شاید این امر به دلیل تغییرات متعدد در بازارهای فوق باشد.

دلیل عدم به‌روزرسانی قیمت‌ها چیست؟

حسین فرهیدزاده معاون وزیر و رئیس حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در پاسخ به علت عدم به‌روزرسانی سامانه ۱۲۴ گفت: در برخی از حوزه‌های کالایی به سبب وجود مسائلی نظیر تعزیرات، قیمت‌ها به‌روزرسانی نشده است.

وی ادامه داد: البته در روزهای اخیر جلساتی پیرامون موضوع فوق برگزار شده است و فارغ از بحث به‌روزرسانی سامانه، اطلاعات جدیدی نیز مخابره خواهد شد.

ازآنجایی‌که تمامی فروشندگان کالا باید در سامانه ۱۲۴ عضو باشند، فروشنده قادر نیست بیشتر از ارزش کالای خود را دریافت کند، درواقع هر کالا دارای یک بارکد اختصاصی فروش بوده که این بارکد به‌صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شود، لذا قیمت آن کالا در تمامی کشور مقطوع بوده و امکان تخلف به حداقل می‌رسد و از سوی دیگر مصرف‌کننده نیز با تلفن همراه هوشمند خود قادر به اسکن بارکد و در نتیجه استعلام لحظه‌ای قیمت خواهد بود.

به گزارش تسنیم,با وجود مشکلات فعلی سامانه ۱۲۴ بهتر است مسئولان فکری به حال وضعیت این سامانه کنند؛ اگر قرار است سازوکار اعلام قیمت که اصلی‌ترین کارکرد این سامانه است با مشکل مواجه شود، شاید بهتر باشد که این سامانه تعطیل شود.

کد خبر 479323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =