کسب رتبه سوم جهانی توسط ایران

ایران دومین دارنده بزرگ ذخایر گازی و سومین دارنده بزرگ ذخایر نفتی در گزارش وزارت انرژی آمریکا است.

به گزارش صدای بورس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در جدیدترین گزارش خود از آمار ذخایر نفت و گاز جهان، کل ذخایر نفت ایران در پایان سال ۲۰۲۱ را ۲۰۹ میلیارد بشکه برآورد کرده که این رقم بیشتر از همه کشورهای جهان به‌جز دو کشور ونزوئلا و عربستان بوده است.

بر اساس گزارش این نهاد دولتی آمریکا، ایران سومین دارنده بزرگ ذخایر نفت جهان در سال ۲۰۲۱ بوده است. ونزوئلا با ذخایر ۳۰۴ میلیارد بشکه در رتبه نخست جهان از این نظر قرار داشته و عربستان با ۲۶۲ میلیارد بشکه در رتبه دوم قرار داشته است. ذخایر نفت ایران و ونزوئلا نسبت به سال قبل از آن تغییری نداشته اما عربستان با افزایش ۳ میلیارد بشکه‌ای ذخایر نفت خود در سال ۲۰۲۱ مواجه شده است.

به گزارش ایرنا، کانادا با ذخایر ۱۶۸ میلیارد بشکه‌ای بعد از ایران در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است و عراق با ۱۰۷ میلیارد بشکه، امارات با ۱۰۷ میلیارد بشکه، کویت با ۱۰۲ میلیارد بشکه، روسیه با ۸۰ میلیارد بشکه، آمریکا با ۶۱ میلیارد بشکه و لیبی با ۴۸ میلیارد بشکه به ترتیب پنجمین تا دهمین دارندگان بزرگ ذخایر نفتی جهان شناخته شده‌اند.

ذخایر نفت کانادا در این سال ۲ میلیارد بشکه کاهش و ذخایر نفتی امارات ۹ میلیارد بشکه افزایش یافته است. ذخایر نفتی آمریکا نیز ۸ میلیارد بشکه معادل ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است. سایر کشورها همچون ایران تغییری در این زمینه نداشته اند.

کد خبر 466248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =