راهکارهای بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

اصلاح قواعد معاملاتی و دست و پاگیر و تعیین تکلیف برجام دو راهکار بازگشت اعتماد به بازار سرمایه است.

به گزارش صدای بورس، علیرضا کدیور، مدیرعامل شرکت سبدگردان آسال ضمن اشاره به وضعیت بازار سرمایه، اولین و مهم‌ترین راهکار بهبود شرایط را حذف یا کاهش محدودیت‌های شدید در معاملات بازار سرمایه ذکر کرد و افزود: رفع محدودیت‌های موجود در دامنه نوسان، حجم مبنا و قواعد معادلاتی، بازار را به سمتی سوق می‌دهد که بتواند از طریق مکانیزم‌های خودکار به شرایط تعادلی بین عرضه و تقاضا و تعیین قیمت مناسب برسد.

وی با تأکید بر نقش مهم سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر گفت: این نظارت باید به گونه‌ای صورت گیرد که باعث ایجاد محدودیت و مشکل در سازوکار بازار نشود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد دلایل کاهش حجم معاملات نیز گفت: طی دو سال گذشته بعد از رشد حبابی که بازار در سال ۹۹ داشت و باید اصلاح قیمتی صورت می‌گرفت، اصلی‌ترین دلیل رکود بازار در طی یک و نیم سال گذشته، بلاتکلیفی مذاکرات هسته‌ای و پرونده برجام است که یک روز خبرهایی می‌رسد مبنی بر اینکه مذاکرات دارد به نتیجه می‌رسد و روز دیگر خبر می‌رسد هنوز با توافق فاصله زیادی وجود دارد. به نظر می‌رسد این بلاتکلیفی باعث سردرگمی تصمیم‌سازان اقتصادی و فعالان بازار و در نتیجه رکود بازار سرمایه شده است.

کدیور، پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد را یکی دیگر از راهکارهای بازگشت اعتماد به بازار سرمایه خواند و گفت: در این راستا دولت باید ضمن قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی و خوراک، تعیین نرخ مالیات یا هر شاخص متغیر کلان اقتصادی که بر فعالیت بازار تأثیرگذار است، برنامه‌های خود را اعلام و تلاش کند در یک بازه زمانی پنج سال آینده هیچ تغییر اساسی در برنامه‌های خود ندهد تا فعالان اقتصادی بتوانند برنامه‌ریزی بلندمدت باشند.

وی تصریح کرد: با ادامه روند فعلی، ممکن است تا پایان سال فقط برخی شرکت‌های کوچک به دلیل سفته‌بازی بتوانند نوساناتی را به سرمایه‌گذاران بدهند، اما جز این فرصت خاصی برای سرمایه‌گذاری در صنعت متصور نیستم.

کد خبر 462652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =