عرضه خودرو در بورس کالا تنها راه رفع مشکل خودروسازان است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: راه حلی جز عرضه خودرو در بورس کالا وجود ندارد، چرا که هم به نفع مردم، دولت و خودروساز است و هم اینکه شفافیت ایجاد می کند.

به گزارش صدای بورس-روح الله ایزدخواه در خصوص درخواست اخیر خودروسازان کشور برای افزایش قیمت محصولاتشان، بیان کرد: من این بحث را که همچنان خودروسازان می گویند ما در حال زیان هستیم و قیمت‌ها باید افزایش پیدا کند به حساب استیصال دولت می گذارم، چراکه ما از روز اول در مجلس یازدهم فعال برخورد کرده و در این خصوص تصمیم سازی کردیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین جلسات متعددی را در کمیته خودرو کمیسیون صنایع تشکیل دادیم و همه عوامل خودروسازان، قطعه سازان و انجمن ها را آوردیم و آنجا به این راه حل رسیدیم که در زمانی که عرضه خودرو کمتر از تقاضا است، بهترین روش عرضه این است که خودروی صفر در بورس کالا عرضه شود و قیمت پایه عرضه همان قیمت تمام شده باشد و مابقی را به بازار هدفمند و کنترل شده بورس کالا بسپاریم تا قیمت نهایی از آنجا در بیاید. البته این به معنای رهاشدگی بازار نیست بلکه می شود تنظیم گری کرد و کسانی را که می‌خواهند از بازار بورس خرید کنند اولویت بندی کرد تا در آنجا شفاف شود که چقدر عرضه شده، چقدر فروش رفته و به چه قیمتی به فروش رفته است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم افزود: با این کار ضمن اینکه خودروساز به پول واقعی خود می‌رسد، محلی هم برای تامین منابع مالی خواهد بود که در آینده از مابه التفاوت ایجاد شده در بورس کالا بتوانیم برای اهداف توسعه ای در این صنعت استفاده کنیم.

ایزدخواه با اشاره به اینکه این طرح با دقت نوشته و ساعت ها و ماه‌ها روی آن کار شد، تصریح کرد: تقریبا نظر همه عوامل را گرفتیم، اما مصادف شد با تغییر دولت که ما گفتیم به سمت قانونگذاری نرویم و اجازه دهیم دولت خودش به این تشخیص برسد و این کار را پیش ببرد. الان هم بعد از گذشت حدود یک سال از شروع به کار دولت مشخص شد که هیچ کدام از روش‌های گذشته جواب نداد و دولت همه تلاش خود را کرد ولی به جواب نرسید. حال به نظر می‌رسد که دیگر باید بپذیرند راه حلی جز عرضه خودرو در بورس کالا وجود ندارد، چرا که هم به نفع مردم و دولت است و هم به نفع خودروساز است و همچنین ایجاد شفافیت می کند.


بیشتر بخوانید: برنامه کاهش قیمت خودرو در شرایط زیان خودروساز


وی یادآور شد: آقایان به ما می گفتند هیچ جای دنیا خودرو در بورس عرضه نمی‌شود، بله؛ هیچ جای دنیا هم خودرو از یکی دو سال قبل پیش فروش نمی‌شود و هیچ جای دنیا هم قیمت‌های خودرو اینقدر مبهم و غیر شفاف نیست.

به گزارش ایسنا - عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه معتقدم بهترین راه حل برای تعیین قیمت عادلانه خودرو عرضه در بورس کالاست، گفت: ما با بورس هم صحبت کردیم و آنها هم از لحاظ اجرایی و فنی نگاهشان مثبت است و می گویند این کار شدنی است و قطعا باعث ایجاد اعتدال بهتری در بازار خواهد شد.

کد خبر 455008

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • قیمت خودروهای ایران خودرو

  قیمت خودروهای ایران خودرو

  قیمت بازار و قیمت نمایندگی خودروهای ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • قیمت خودروهای سایپا

  قیمت خودروهای سایپا

  قیمت متوسط بازار آزاد و قیمت نمایندگی خودروهای سایپا امروز چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • سپردن واردات خودرو به خودروسازان تمسخر قانون‌گذار است

  سپردن واردات خودرو به خودروسازان تمسخر قانون‌گذار است

  روح الله ایزدخواه گفت: اگر بنا باشد انحصار واردات خودرو به خودروسازان داده شود، قطعا خلاف قانون صریح مجلس خواهد بود و به عبارتی با این کار قانونگذار مورد تمسخر قرار گرفته است.

 • ماشین ایکس‌ویژن مهمان شهرهای ایران / ایستگاه اول قزوین

  ماشین ایکس‌ویژن مهمان شهرهای ایران / ایستگاه اول قزوین

  ۲ ماشین ایکس‌ویژن در تابستان امسال به ۱۴ شهر ایران سفر خواهند کرد و مردم می‌توانند از خدمات و جوایز ویژه آن استفاده استفاده کنند.

 • سرمایه‌گذاران برای خرید عجله نکنند!

  کدام صنعت پتانسیل رشد بیشتری دارد؟

  سرمایه‌گذاران برای خرید عجله نکنند!

  به نظر می‌رسد صنایع شیمیایی و غذایی را در بین صنایع کوچک می‌توان جزو صنایع پیشرو به حساب آورد...

 • دو پیشنهاد خودروسازان به شورای عالی امنیت ملی

  دو پیشنهاد خودروسازان به شورای عالی امنیت ملی

  دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: نرخ‌گذاری در حاشیه بازار یا عرضه در بورس، دو پیشنهاد ارائه شده در شورای عالی امنیت ملی برای قیمت‌گذاری خودرو است.

 • رانت خودرو به جیب مردم بازمی گردد؟

  رانت خودرو به جیب مردم بازمی گردد؟

  فعالان بازار خودرو به مردم توصیه می‌کنند که برای خرید خودرو دست نگه‌دارند و اولویت‌شان این باشد که خودرو مورد نیاز خود را از کارخانه خریداری کنند تا سودهای بیش از ۱۰۰ میلیون تومان، عاید دلالان و واسطه‌ها نشود.

 • خودرو در بورس پارک خواهد شد؟

  خودرو در بورس پارک خواهد شد؟

   مخالفت سیاستگذار خودرو با عرضه محصولات خودرویی در بورس حالا این سوال را مطرح کرده است که این نوع عرضه در نهایت چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

 • یاد گرفتیم که مردم ما همیشه سوار قورباغه شوند

  یاد گرفتیم که مردم ما همیشه سوار قورباغه شوند

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه آیین‌نامه واردات خودرو باید تا آخر هفته ابلاغ شود گفت: البته ما پیش‌نویس آیین‌نامه را دیدیم و اشکالاتی هم به آن داشتیم که به وزارت صمت یادآوری کردیم.

 • لحظه به لحظه با بازار چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

  لحظه به لحظه با بازار چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

  روز گذشته شاخص کل با رشد ۳ هزار و ۹۱۳ واحدی به ۱ میلیون و ۵۱۱ هزار و ۷۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۳۲۳ واحدی به ۴۲۰ هزار و ۹۷۵ واحد رسید. نمادهای «فولاد»، «شپنا»، «شبندر»، «کچاد»، «شتران» و «فملی» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. با توجه به رویکردی که در طول هفته جاری از روند بازار مشاهده شده می‌توان انتظار داشت که بورس امروز شرایط خوبی را دنبال کند و روند صعودی روز گذشته ادامه داشته باشد اما با نزدیک شدن به محدوده ۱.۵۳ میلیون واحدی، سمت عرضه نیز قدرت بیشتری به خود بگیرد. اهالی بازار نیز اعتقاد دارند امکان سقوط شاخص به محدوده یک میلیون و چهارصد هزار واحدی وجود ندارد. اما رشد شارپی که بتواند در پی جهش شاخص باشد نیز رقم نخواهد خورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =