۲ گروه پیشرو هفته اول تیر/ سودآوری شوینده ها رقم می خورد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: گروه های خودرو ، محصولات شیمیایی پیشگامان هفته آینده بازار خواهند بود.

صدای بورس - محبوبه قرمزچشمه؛ سید محمدرضا اعلمی کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با تحولات بازار سرمایه به صدای بورس گفت: پس از آنکه شاخص کل بورس نتوانست مقاومت معتبر یک میلیون و ششصد هزار واحد را پشت سر بگذارد ، بازار وارد فاز اصلاحی شد که به خاطر عدم وجود ریسک های سیستماتیکی از قبیل کاهش نرخ دلار ، توقع اصلاحی شدید را نداشتیم و نهایتا در شاخص کل یک میلیون و پانصد و دوازده هزار واحد از بازار حمایت شد .

وی بیان کرد: در صورت عدم ایجاد ریسک جدیدی در هفته پیش رو ، شاهد رنج بودن بازار در محدوده حمایتی، مقاومتی فوق الذکر خواهیم بود .

کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با گروه های پیشرو بورسی گفت: گروه های خودرو ، محصولات شیمیایی پیشگامان هفته آینده بازار خواهند بود .

اعلمی تصریح کرد: شرکت های تولید کننده مواد شوینده به عنوان گروه مواد شییمیایی مصرفی، دارای حاشیه سود بالا نبوده و عموما سود تولید کنندگان از حجم بالای فروش تامین می شود .با توجه به قیمت گذاری دستوری بر روی محصولات شوینده به دلیل مصرفی بودن آن و اهمیتش در سبد خانوار ، انتظار ایجاد حاشیه سودهای بالا را از این گروه نخواهیم داشت و از طرفی با توجه به وجود نیاز همیشگی و روزمره می توان توقع آن را داشت یک سود همیشگی را برای این نوع بنگاه ها متصور بود .


بیشتر بخوانید

سناریوهای محتمل در آینده اقتصادی ایران چیست؟ / منشا ناترازی کل اقتصاد چیست؟


وی در نهایت گفت: به طور کلی با افزایش هزینه های تولید محصول و کاهش حاشیه سود توجیه پذیر اقتصادی ، شرکت های تولید کننده این گروه درخواست افزایش نرخ فروش را به انجمن صنایع شوینده فرستاده و پس از تصویب ، نرخ تصویب شده بر محصولات شرکت ها ، اعمال می شود. بنابراین اثر تورمی ناشی از پارامترهای اقتصاد کلان با ترمز قیمت گذاری دستوری با تاخیر بر روی محصولات این گروه اثر می گذارد . در صورت هر گونه افزایش قیمت ، حاشیه سود این بنگاه ها ثابت بوده که از جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه کم می کند .

کد خبر 454143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =