موضع عراق در قبال ایران تغییر کرد؟

وزیر خارجه عراق گفت: طرف ایرانی باید این مساله را درک کند، ما دوست هستیم و همسایه خواهیم ماند و باهم همکاری خواهیم کرد اما مساله دخالت ایران قابل قبول نیست.

به گزارش صدای بورس، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با یک شبکه مصری، با زبانی تند به بیان انتقاداتی از ایران در مسائل سیاسی و زیست محیطی پرداخت. او البته روابط میان دو کشور را خوب توصیف کرد که برای تقویت آن به “همکاری مشترک” نیاز است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق در ابتدای گفت‌وگو با شبکه الغد مصر گفت: تهران اکنون “زبان جدیدی” از بغداد می‌شنود؛ زبانی که از قبل وجود نداشت.

ما به ایرانی‌ها گفتیم که به همکاری مشترک نیاز داریم و به دخالت از طرف ایران نیاز نداریم. روابط با ایران از مرحله “سکوت” به مرحله ” صریح سخن گفتن” رسیده است، اکنون روابط با کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در سطح عالی است و ارتباطاتی میان عراق و برخی کشوری‌های حاشیه خلیج (فارس) و ایران وجود دارد.

عراق دنباله روی هیچ کشوری نیست

وی گفت: ما اکنون گفت وگو و مناقشه با ایران را به روش دیگری آغاز کرده‌ایم، سیاست خارجی امروز عراق دنباله روی از هیچ کشوری نیست. ما تاکید کردیم که سیاست خارجی ما از منافع عراق سرچشمه می‌گیرد و با دوستان رایزنی و مذاکره می‌کنیم اما با دشمنان با ابزارهای دیگری به غیر از خشونت، مقابله می‌کنیم.

ما به تهران اعلام کردیم که اشتراکات دینی، تجاری، اقتصادی و غیره با هم داریم و به همکاری مشترک نیاز داریم نه دخالت از سوی ایران، ما به ائتلاف و هم پیمانی نیاز داریم، ما دخالت در امور عراق را نمی‌پذیریم.


بیشتر بخوانید: امید رهایی / آیا تجارت ایران با دیگر کشورها رونق می‌گیرد؟


طرف ایرانی باید این مساله را درک کند، ما دوست هستیم و همسایه خواهیم ماند و باهم همکاری خواهیم کرد اما مساله دخالت ایران قابل قبول نیست.

آمادگی عراق برای همکاری با کشورهای منطقه برای حل مشکل آب

وی درخصوص مشکلات آب نیز گفت: دولت عراق گام‌های خود برای مقابله با این مشکلات را اتخاذ کرده است اما این مشکل را نمی‌تواند تنها در سطح داخلی حل کرد بنابراین ما به همکاری مشترک با کشورهای همجوار و منطقه‌ای نیاز داریم. اولین گامی که عراق اتخاذ کرد این بود که میزبان معاون رئیس جمهور ایران و مسئول امور محیط زیست بود که دیداری در عراق با این مسئولان برگزار شد و در مورد مساله مدیریت آب به ویژه رودهایی که از ایران سرچشمه می‌گیرند، رایزنی شد.

وی تاکید کرد: با همتای ایرانی خود رایزنی کردم و پیشنهاد دادم که چنین گفت وگوهایی که درمورد مسائل محیط زیست است و نه تنها در مورد مسائل امنیتی و سیاسی است با کشورهای همجوار افزایش یابد.

اگر شرایط سیاسی نبود ما برنامه‌ای برای دعوت کشورهای همجوار از جمله عربستان، ترکیه، کویت، اردن و سوریه داشتیم تا نشستی برگزار کنیم و درمورد مسائل محیط زیستی و مدیریت آب رایزنی و تبادل نظر کنیم.

رودهای اصلی عراق اساسا از ترکیه و برخی آن‌ها از ایران سرچشمه می‌گیرند بنابراین ما باید در چارچوب منطقه‌ای رایزنی کنیم و این مسائل را تنها از طریق راه حل مشترک می‌تواند حل کرد، این مشکلات را نمی‌توان از طریق اقدامات دیگر برطرف کرد زیرا مشکلات خشکسالی فراگیر شده است.

این مشکلات اکنون در ایران، ترکیه و عراق وجود دارد، لذا ما به همکاری مشترک نیاز داریم. عراق برای حل این مشکلات نمی‌تواند اقدامات انفرادی اتخاذ کند زیرا این مشکل مشترک است اما ما مشکلاتی با این دو کشور داریم.

عراق ایران را به تغییر مسیر آب رودخانه‌ها متهم کرد

به گزارش تجارت نیوز، وی در ادامه با متهم کردن ایران به تغییر مسیر آب رودخانه‌ها گفت: با ایران باید گفت وگوی صریحی داشته باشیم و عملا این گفت وگوها را آغاز کرده‌ایم.

فواد حسین درخصوص اقدامالت نظامی در داخل خاک عراق هم گفت: قبل از سخن گفتن درخصوص مشکلات با ایران و ترکیه باید به این مساله اشاره کرد که روابط خوبی با این دو کشور وجود دارد و اشتراکاتی زیادی با این دو کشور همسایه داریم، ریشه برخی از مشکلات به دهه‌های گذشته باز می‌گردد.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از گفت وگوی خود با اشاره به روابط اقتصادی خوب عراق با ایران و ترکیه گفت: ما باید زبان گفت وگو را به کار بگیریم و هیچ جایگزینی برای گفت وگو نداریم، ما و به ویژه عراق و ایران و ترکیه به همکاری مشترک نیاز داریم. ما باید نگرانی‌های ایران و ترکیه درخصوص آب را درک کنیم و راه حلی به جز همکاری نداریم.

کد خبر 453461

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • وزیر کار استعفا داد

    وزیر کار استعفا داد

    حجت‌الله عبدالملکی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور استعفای خود را از تصدی این وزارتخانه اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =