خیز بلند چادرملو در توسعه محصولات دانش بنیان

مدیرعامل شرکت بین‌المللی معدنی و صنعتی سی پی جی پارس به عنوان بازوی اجرایی مجموعه چادرملو در گفت‌وگویی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های فناورانه متکی به ایده‌های دانش بنیان گفت: طرح ساخت و تولید ممبران‌های آب شیرین‌کن در قالب طرح‌های توسعه‌ای این شرکت در دستور کار چادرملو قرار گرفته است.

صدای بورس- مهندس حسینی افزود: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری سال ۱۴۰۱ "تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی"، شرکت چادرملو با رویکرد تولید محصولات استراتژیک مبتنی بر فناوری پیشرفته محصول و سرلوحه قرار دادن بیانات مقام معظم رهبری، جهت تولید ممبران‌های اسمز معکوس و رهایی از وابستگی به کشورهای خارجی و جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین ایجاد پایگاهی جهت تحقیق و توسعه توسط این شرکت و علاقه مندان و دانش پژوهان ایرانی جهت به‌روزآوری و توسعه محصولات مرتبط، پروژه تولید فیلترهای صنعتی اسمز معکوس از مسیر انتقال تکنولوژی و خرید ماشین آلات با سرمایه‌گذاری حدودی ۶۰ میلیون یورو را آغاز کرده است.

وی همچنین افزود: هم زمان با تولید انبوه، توسعه محصول یا محصولات آتی از طریق ایجاد دفتر تحقیقات و توسعه و همکاری با صاحبان تکنولوژی اولیه و یا سایر صاحبان تکنولوژی و مراکز تحقیقاتی داخل کشور انجام خواهد شد و اجرای این طرح از اواسط سال جاری آغاز و در ۲۴ ماه به پایان می‌رسد و سالانه ۵۰ هزار عدد ممبران آب شیرین‌کن با اجرای این طرح در کشور عزیزمان تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بین‌المللی سی پی جی پارس همچنین در خصوص نقش آب در تولید و توسعه صنعتی کشور افزود: میزان مصرف آب در کشور ما در بخش کشاورزی ۹۰ درصد، مصارف خانگی و شرب ۷ درصد و در صنعت حدود ۳ درصد است. بنابراین اگرچه در حال حاضر سهم آب مصرف شده در بخش صنعت در مقایسه با بخش کشاورزی ناچیز است، ولی رویکرد توسعه اقتصادی کشورهای جهان نشان می‌دهد که به تدریج با توسعه صنعتی، این سهم به مراتب در حال افزایش است، ضمن اینکه تامین آب برای صنایع و معادنی که معمولا در مناطق دور از منابع آب شکل گرفته‌اند، مساله مدیریت منابع آب در این بخش‌ها را پراهمیت‌تر می‌کند.

حسینی ضمن تشریح شرایط بحران کمبود آب در کشورگفت: با ورود به هزاره سوم و همزمان با افزایش جمعیت به ویژه در کشورهای در حـال توسـعه، تقاضـا بـرای آب بـه منظور تأمین نیازهای جمعیتی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است که این موضوع به ویژه در مناطقی مانند کشورمان که به صورت طبیعی همواره با کمبود آب مواجه بودند، بیشتر دارای اهمیت است. اشاره به این نکته ضروری است که متوسط میزان بارندگی سـالانه در ایران ۲۴۳ میلیمتر بوده که کمتر از یک سوم متوسط بارندگی در جهان اسـت.

وی افزود: با توجه به میانگین بارش سالانه در کشور به مقدار ۴۲۰ میلیارد متر مکعب و تبخیر آن در سال به میزان ۳۰۰ میلیارد متر مکعب به دلیل دمای بالای هوا، باید در راستای احیای آب‌های شور و بازیافت پساب اهتمام بیشتری شود.

در حال حاضر تولید ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین در روز با استفاده از تکنولوژی فیلترهای اسمز معکوس در دنیا انجام می‌گیرد. این رقم ۵۰ درصد از کل ظرفیت تولید آب شیرین در جهان است. جهت تولید این حجم آب شیرین سالانه ۲ میلیون فیلتر اسمز معکوس در سطح جهان تولید و عرضه می‌شود. بیش از ۶۰ درصد از فیلترهای اسمز معکوسی که سالانه در جهان تولید می‌شود، در منطقه‌ خاورمیانه بخصوص در عربستان، امارات متحده عربی و شمال آفریقا (MENA) استفاده می‌شود. بهـای پایین‌تـر آب تولیـدی در واحدهـای اسـمز معکـوس نسـبت بـه سایر فرآینـدها، مهمتریـن عامـل پیشـی گرفتن فرآینـد اسـمز معکـوس نسـبت بـه سـایر روش‌هـا و در نتیجـه، اقبـال بـه اسـتفاده از ممبـران اســمز معکــوس اســت.

مدیرعامل سی پی جی پارس با استناد به بند الف ماده‌ ۳۶ برنامه‌ ششم توسعه که بر اساس آن دولت را مکلف کرده است تا پایان اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین‌سازی آب دریا تأمین کند، گفت: در حال حاضر در کشور ما ۶۲ واحد نمک‌زدایی آب با مجموع ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در حال بهره‌برداری و ۲۵ واحد دیگر نیز با مجموع ظرفیت تولید ۲۳۶۲۲۰ مترمکعب در شبانه روز در دست ساخت است و مجموع ظرفیت تولید روزانه‌ ۴۳۹ هزار مترمکعب در استان‌های واقع در حاشیه‌ خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند که از نظر تعداد ۲.۷۸ درصد و از نظر ظرفیت ۵.۸۸ درصد کل تأسیسات نمک‌زدایی آب شرب کشور را شامل می‌شود و بیش از ۷۵ درصد از آب مورد نیاز تاسیسات استراتژیک کشورمان مثل نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، معادن، پتروشیمی و صنایع غذایی توسط سیستم ممبران‌های RO ساخت کشورهای آمریکایی و اروپایی و سایر کشورهای تولیدکننده آن در دنیا که بسیار محدود هستند، تامین می‌شود.

بنابراین بـا توجـه بـه شرایط فعلی، وجـود تحریم‌هـای مختلـف و میزان مصـرف ممبـران در خـاورمیانـه، سـرمایه‌گــذاری در تولیــد ممبــران RO بــا توجــه بــه نیــاز رو به رشــد آن در ایــران و منطقــه را می‌تــوان یــک اولویــت راهبـردی بـه شـمار آورد. ایـن فرآینـد تولیـدی می‌تـواند عـلاوه بـر تأمیـن نیـاز کشـور و واردات ارز از طریـق صـادرات، در افزایـش هم‌افزایی بـا کشـورهای خـاورمیانـه نقـش مهمی ایفـا کنـد و باید بـه عنـوان یـک نیـاز راهبـردی، الزامـی تلقی شود.

ممبران RO (اسمز معکوس) چیست؟

ممبران اسمز معکوس، استوانه‌ای متشکل از لایه‌های نازک پلیمری است که جهت انتقال جرم میان دو محلول با غلظت‌های مختلف استفاده می‌شود. حدود ۸۲ درصد از منابع آب دریا (SW) و آب شور (BW) توسط این فرآیند تصفیه می‌شود. آب وارد شده به درون هوزینگ، به صورت چرخشی، اطراف فیلتر به چرخش در می‌آید. بر اثر چرخش آب در اطراف ممبران، آب خالص و بدون آلودگی از منافذ کوچک غشا عبور کرده و وارد مجرای خروجی آب می‌شود. این آب تصفیه شده، خالص بوده و از دستگاه خارج می‌شود. یک سیستم RO با عملکرد بالا می‌تواند تا ۹۹.۸ درصد از آلاینده‌های محلول موجود در آب آشامیدنی شامل نمک‌ها، ترکیبات آلی، میکروارگانیسم‌ها، ویروس‌ها، مولکول‌های چربی و روغن و پیروژن‌ها را از بین ببرد.

خیز بلند چادرملو در توسعه محصولات دانش بنیان

خیز بلند چادرملو در توسعه محصولات دانش بنیان

کد خبر 453353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =