مردم در بورس سرمایه گذاری کنند؟

به گفته کارشناس بازار سرمایه؛ سه اهرم اصلی مانع اعتماد سازی سرمایه گذاران در بازار شده است، اما دولتمردان با اندکی تغییر در رویه می‌توانند اعتماد از دست رفته را به بازار سرمایه بازگردانند و تردید حضور بلند مدت سرمایه گذاران در بورس را کاهش دهند.

به گزارش صدای بورس، درهمین خصوص نازنین خالقی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با اقتصاد ۲۴ وضعیت بورس را چنین تشریح کرد؛ با توجه به رکود بیش از یکسال در بازار سرمایه که تنها یک رشد مختصرو مقطعی در بهار و تابستان ۱۴۰۰ تجربه شد؛ امروز استقبال سرمایه گذاران به شناسه سودهای کوتاه مدت‌تر و عدم تمایل آن‌ها به حضور در بازار در شرایط بلند مدت‌تر طبیعی است.

خالقی

وی ادامه داد: سه اهرم سیاست خارجی، شرایط منطقه‌ای وهمسایگان و سیاست‌های داخلی مانند قوانین و مقررات، بازدارنده سرمایه گذاران برای اعتماد به بورس است. هر زمانی که سرمایه گذاران قصد اعتماد به بازار را دارند، تأثیرات یکی یا هر سه اهرم مانع این اعتماد سازی می‌شود.

خالقی با تأکید براینکه به غیر از ادامه رخوت سرمایه گذاران در بازار سرمایه، ابهام در سیاست‌های خارجی کشور و شرایط جنگی در منطقه وضعیت حضورسهامداران در بورس آن هم به مدت طولانی را به چالش کشانده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه؛ درکنار عوامل تأثیر گذار خارجی، ریسک‌های سیستماتیک ازجمله قوانین و مقررات در داخل کشور که در در بازه دوسال گذشته بسیار دستخوش تغییر بوده است بسیاری از سرمایه گذاران را با ابهام جدی جهت سرمایه گذاری طولانی در بازار مواجه کرده است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران به دلیل تغییرات زیاد در قوانین تمایلی کمتری به خرید برخی سهام‌های هرچند سود آوردارند. اما در این شرایط شاخص به سطح مقاوتی خود رسیده و نیاز به دست به دست شدن سهام در بازار دارد که با این استدلال و در ادامه این روند تا ۱۶۰۰ شاخص در بورس دور از ذهن نیست و این شرایط اتفاق خواهد افتاد. به جزاینکه ریسک تغییر قانون و مقررات باعث تغییر بنیادی دربرخی از صنایع مادرکشور شود و یا به سیاست‌های خارجی کشوربه طور غیر قابل پیش بینی پارامتری اضافه شود.


بیشتر بخوانید: نقدینگی جدید وارد بورس می‌شود؟


به اعتقاد این تحلیلگر بازار سرمایه؛ موضوع مهم تأثیرگذار بر بازار سرمایه نرخ ارز است که در سال جاری کاهش قیمت دلار قابل پیش بینی نیست و از آنجا که شرکت‌های بزرگ بورس صادرات محورهستند از این زاویه دچار تکان‌های منفی و اثرات منفی سود آورنخواهند بود، بلکه انتظار دلار بالای ۳۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ را دارند.

خالقی وضعیت بازار در سال جاری را پیش بینی کرد و به اقتصاد ۲۴ گفت: اگر دولت مردان و قانون مندها قوانین را یکشبه و یکباره تغییر ندهند وباعث بروز ریسک‌های سیستماتیک در بازار نشوند؛ در سال جاری خطری متوجه بازار سرمایه نیست.

وی تصریح داشت: در حال حاضر سهام‌های ارزنده در بازار زیاد هستند و پیدا کردن این سهام‌ها که منتظر فرصتی برای عرضه با قیمت ذاتی می‌باشند، کار سختی نیست. البته رشد پایه پولی و نقدینگی، تورم، تداوم تحریم‌ها و بسیاری موارد دیگر از جمله بحران‌های امروز کشور است که می‌توانند بر بازار سرمایه اثر گذار باشند، اما واقعیت، اعتماد سازی در بازار و جلب اعتماد سرمایه گذاران است.

شاخص بورس

کد خبر 450897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =