محرک اصلی بازار سرمایه در نیمه اول سال مشخص شد

با در نظر گرفتن ثبات قیمت دلار و رشد اخیر این چند روز و قرار گرفتن در بالاتر از سطح ۲۷۷۰۰ تومان، بازار نباید نوسانات جدی در جهت مثبت و منفی را شاهد باشد و بعد از گذراندن اصلاح زمانی طولانی مدتی که گریبان این بازار بوده و نزدیک شدن به مجامع شرکت‌ها می توان بازار سهام را در نیمه اول سبزتر پیش بینی کرد.

صدای بورس - مژده ابراهیمی؛ هفته چهارم فرودین ماه باتوجه به افزایش عرضه در نیمه دوم معاملات آخرین روز کاری هفته قبل، آغاز منفی و پر عرضه‌ای را تجربه خواهد کرد، اما با گذشت زمان، روند بازار تغییر و به سمت مثبت خواهد رفت.

الناز جمالی – مدیر مشاورسرمایه گذاری مشاورسرمایه گذاری پاداش سرمایه در گفت و گو با صدای بورس گفت: رکورد ارزش معاملات در سال ۱۴۰۱ شکسته شد؛ به طوری که با آغاز سال ۱۴۰۱ و با خبر فروش بلوک نمادهای خودرو و خساپا شاهد رونق معاملات و افزایش تقاضا در کلیت بازار سرمایه بودیم و شاخص کل بازدهی ۲۰ درصدی را بعد از تعطیلات نوروز به ثبت رسانده است.

وی افزود: بورس تهران با برتری خریداران در نمادهای بزرگ و کوچک نه تنها توانست از محدوده مقاومتی ۱.۴۰۰ هزار واحد عبور کند بلکه هر روز، شاهد ثبت ارزش معاملات قابل توجهی بودیم که نشان از ورود نقدینگی است.

جمالی بیان کرد: با آن که دقایق آغازین معاملات روز چهارشنبه ۱۷ ام فروردین مثبت رقم خورد، اما با گذشته زمان، سهامداران دست به ماشه شدن و با فشار فروش حاکم شده در بزرگان، موجب عقب گرد قیمت در کلیت بازار شد و در آخرین روز معاملاتی برتری کوچک در بازار سهام به چشم می‌خورد.

به گفته وی در نهایت بازار روز چهارشنبه ۱۷ ام فرودین ماه ۱۴۰۱ شاخص کل با افت ۷۶۰۰ واحدی در سطح ۱ میلیون و ۴۶۳ هزار واحد متوقف شد. حدود ۲۷۴ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی‌ها صورت گرفت و ارزش معاملات خرد به محدوده ۶۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.


  • بیشتر بخوانید:

بازار در این هفته چگونه خواهد بود؟


مدیر مشاورسرمایه گذاری مشاورسرمایه گذاری پاداش سرمایه تصریح کرد: سهامداران در انتظار برگزاری مجامع شرکت‌ها هستند که می‌توان گفت یکی از محرک‌های اصلی در روند بازار سهام در نیمه اول سال ۱۴۰۱ به شمار می‌رود.

این فعال بازارسرمایه عنوان کرد: در چند هفته گذشته ریسک‌های کلان سیاسی توسط مسئولان به بازارسرمایه وارد شد که سرمایه‌گذاران را دچار نگرانی کرد که در نتیجه آنها را به سمت فروش دارایی‌های خود سوق داد، اما در اواخر سال با خبر دولت مبنی بر فروش بلوک دارایی‌های ایران خودرو و سایپا موجب شد تا موجی از تقاضا در کلیت بازار به لیدری گروه خودرو شکل بگیرد؛ البته ناگفته نماند که جنگ روسیه و اوکراین در جهش قیمت نفت و بالاتر از سطح ۱۰۰ هم محرکی برای رشد پالایشی‌ها شد.

وی اظهار داشت: با در نظر گرفتن ثبات قیمت دلار و رشد اخیر این چند روز و قرار گرفتن در بالاتر از سطح ۲۷۷۰۰ تومان، بازار نباید نوسانات جدی در جهت مثبت و منفی را شاهد باشد و بعد از گذراندن اصلاح زمانی طولانی مدتی که گریبان این بازار بوده و نزدیک شدن به مجامع شرکت‌ها می‌توان بازار سهام را در نیمه اول سبزتر پیش‌بینی کرد.

این کارشناس بازارسرمایه بیان داشت: هفته چهارم فرودین ماه معاملاتی با توجه به افزایش عرضه در نیمه دوم معاملات آخرین روز کاری هفته قبل، آغاز منفی و پر عرضه‌ای را تجربه خواهد کرد، اما با گذشت زمان، روند بازار تغییر و به سمت مثبت خواهد رفت.

کد خبر 449786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =