۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳
مردم چقدر اینترنتی خرید کردند؟

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در بهمن ماه سال جاری به بیش از ۶۳۶ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به آذرماه رشد ۴.۱۶ و ۱.۵ درصدی در تعداد و ارزش ریالی داشته است.

به گزارش صدای بورس، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در بهمن ماه سال جاری به ۳۲۲۳ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۶۳۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به دی ماه معادل ۴.۱۶ و ۱.۵ درصد رشد در تعداد و ارزش ریالی داشته است.

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در بهمن سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل ۱.۵ درصد بوده است.

همچنین در بهمن ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۹۹ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۳۲ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۱.۷ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

اما از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۷.۷۹ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۵۱ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۷ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در بهمن ماه معادل ۹۲.۳۶ درصد موفق و ۷.۶۴ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.


بیشتر بخوانید: انتظار مردم تا وصل شدن اینترنت پایین آمده!


از سوی دیگر از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۱.۰۸ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۶ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۱.۵۶ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۶.۳۸ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۸۲ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در بهمن ماه سال جاری نیز ۱۵.۰۹ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۷ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در بهمن ماه سال‌ جاری، ابزار کارت‌خوان فروشگاهی با ۳۱۸ تراکنش به ازای هر کارت‌خوان در مکان نخست قرار می‌گیرد و پذیرش اینترنتی با ۱۹۶ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۱۷۸ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۳۰۱ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۶۳.۳۲ واحدی (۲۶.۶ درصدی) را تجربه کرده است. همچنین بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۱۰۰ میلیون و ۹۶ هزار تومان بوده که این عدد برای کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۵۹ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی ۲ میلیون و ۵۱ هزار تومان بوده است.

کد خبر 448252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =