تقاضا برای خرید امن، قیمت طلا را صعودی کرد

در حالی که تشدید جنگ در اوکراین سبب تقویت تقاضا برای خرید امن در بازار طلا شده قیمت فلز زرد روز جمعه افزایش داشت و قیمت پالادیوم نیز به دلیل نگرانی از کاهش عرضه توسط روسیه برای اولین بار از می ۲۰۲۱ به بالای ۳۰۰۰ دلار در هر اونس رسید.

به گزارش صدای بورس، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱.۷۹ درصد افزایش به ۱۹۷۰ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی روز جمعه نیز با ۱.۵۹ درصد افزایش به ۱۹۶۶ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت طلا این هفته شاهد رشد حدودا ۴ درصدی بود. روز جمعه قیمت فلز پالادیوم تا ۸.۴ درصد جهش داشت و به ۳۰۰۸ دلار و ۷۴ سنت رسید.

روسیه تولید کننده ۴۰ درصد از پالادیوم جهان است که در صنعت خودروسازی مصرف فراوانی دارد. جنگ اوکراین و نگرانی از کاهش عرضه پالادیوم روسیه سبب شد تا قیمت این فلز گرانبها در مسیر ثبت رشد هفتگی ۲۵ درصدی قرار گیرد.


بیشتر بخوانید:

با تقویت ارزش دلار، قیمت جهانی طلا کاهش یافت


ادوارد مویا تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «به نظر می رسد که روسیه قصد کاستن از شدت حملات خود را ندارد و تحریم ها علیه این کشور قرار است تشدید شود. این وضعیت می تواند موجب اختلال در فعالیت های تجاری و دشوار شدن عرضه پالادیوم این کشور شود.»

وی در عین حال افزود: «ممنوعیت پروازها، مشکلات لجستیکی و تحریم ها موجب خواهد شد قیمت پالادیوم افزایشی باقی بماند زیرا این مشکلات در شرایطی رخ می دهد که تقاضا برای این فلز به شدت رو به افزایش است.»

به گزارش تسنیم، اوله هانسن تحلیلگر ساکسو بانک در این باره گفت: «بحران روسیه و اوکراین همچنان موجب تقویت قیمت فلزات گرانبها خواهد شد.»

کد خبر 448009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =