نهاد ناظر نقض غرض کرد

دستورالعمل افزایش سرمایه سبدگردان ها و نگرانی و حواشی آن از جانب صدای بورس پیگیری شد.

مژده ابراهیمیصدای بورس؛ از سه شنبه هفته گذشته تا کنون که دستورالعمل افزایش سرمایه سبدگردان ها صادر شد؛ حواشی زیادی در سازمان بورس ایجاد کرد و نگرانی هایی را برای فعالان بازارسرمایه به وجود آورد.

از این رو پیگیری هایی از سوی سازمان بورس انجام شد که هیچ کدام از مدیران پاسخ گویا و شفافی ارائه نکردند و از طرفی هم این موضوع از طریق مجلس و وزارت اقتصاد در حال پیگیری است. اهمیت این موضوع خبرنگار صدای بورس را بر آن داشت تا با سعید جمشیدی فرد و محمد شیروی خوزانی به گفت و گو بپردازد.
سعید جمشیدی فرد، حقوقدان در گفت و گو با صدای بورس گفت: صدور دستورالعمل، ابلاغیه و هر نوع مصوبه ای بجز حوزه تامین سرمایه ها، در اختیارات سازمان بورس است. بنابراین این موضوع از لحاظ قانونی مشکلی ندارد،‌ سوال اینجاست آیا معنی تسهیل در بازار به معنای افزایش سرمایه سبدگردان هاست؛‌یعنی اگر سرمایه آنها افزایش یابد، مشکلات برطرف خواهد شد؟
وی افزود: در پاسخ به این سوال باید گفت نه تنها اینگونه قوانین صدور مجوزها را تسهیل نمی کند؛ بلکه تخلفات را در بازار سرمایه بیشتر می کند. از طرفی هم درخواست کنندگان مجوز سبد وقتی نمی توانند از این طریق مجوز اخذ کنند و با سنگ اندازی هایی مواجه می شوند؛ به سمت سبدگردانی غیرمجاز خواهند رفت . در نتیجه این گونه تصمیمات ناگهانی سازمان در بازار سرمایه اختلال ایجاد می کند و با ماهیت قانون بورس هم تعارض داد.

شورای عالی بورس ورود کند

محمد شیروی خوزانی، حقوقدان هم در خصوص موضوع افزایش سرمایه شرکت های سبدگردانی بیان کرد: این اختیارات در حیطه وظایف اعضای هیات مدیره سازمان بورس است،‌ اما آیا این اختیار به درستی انجام شده یا نه؛ قابل بحث است.


بیشتر بخوانید:


وی افزود: می توان از شورای عالی بورس تقاضای کارشناسی داد تا مجدد این موضوع بررسی شود. در حال حاضر فعالان بازار از سازمان بورس مطالبه گر هستند و به نظرم این موضوع نقض غرض محسوب می شود. در نتیجه این دستورالعمل با هیچ کدام از شاخص های اقتصادی تطابق ندارد.

کد خبر 442193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =