بانک مرکزی روش منسوخ استفاده می کند

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه شهریور امسال در مناطق جنوبی تهران شاهد کاهش ۲ تا ۸ درصدی قیمت ها بودیم گفت: تحرک نسبی بازار مسکن در شهریورماه ناشی از پایان فصل جابه‌جایی و رشد تقاضای سرمایه‌گذاری در شمال تهران بوده که بانک مرکزی این موضوع را به کل بازار تعمیم داده است.

به گزارش صدای بورس؛ مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص آمار بانک مرکزی از بازار مسکن در شهریورماه ۱۴۰۰ گفت : اعلام شده که معاملات مسکن حدود ۴۲ درصد نسبت به مرداد افزایش داشته و قیمت‌ها نیز ۲.۴ درصد بالا رفته است. این تحرک نسبی در مقایسه با رشد حدود ۱۰ درصد ماهیانه سال گذشته رقم قابل توجهی نیست. همچنین باید ببینیم در کدام محله‌ها و مناطق شاهد رونق نسبی بوده‌ایم.رونق بازار مربوط به معاملات سرمایه گذاری در شمال تهران بوده است

وی افزود: تحرک بازار مسکن در شهریورماه ۱۴۰۰ بیشتر در مناطق شمالی تهران رخ داده که ناشی از تقاضای سرمایه‌گذاری است. در مناطق جنوبی عمدتا نرخ‌ها ثابت بوده یا مقداری کاهش پیدا کرده است. به طور مثال در منطقه ۲۰ قیمت‌ها حدود ۸ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۲ درصد، منطقه ۱۴ حدود نیم درصد و در منطقه ۱۵ به میزان ۵ درصد کاهش داشته اما بانک مرکزی با ملاک قرار دادن میانگین کل ناشی از رشد تقاضای سوداگری می‌گوید قیمت‌ها ۲.۴ درصد بالا رفته است. در واقع تحولات یک یا چند منطقه خاص را به کل بازار تعمیم می‌دهد که روشی منسوخ شده در کل دنیاست. در کشورهای توسعه یافته اثر مناطق، نوع و کیفیت ساختمان‌های معامله شده را لحاظ و آمار را ارایه می‌کنند.

کاهش ۲۲.۵ درصدی قیمت واقعی مسکن در شش ماه گذشته

خسروی تصریح کرد: از طرف دیگر آمارهای کوتاه مدت یک ماهه یا حتی دو ماهه از دقت کافی برخوردار نیست و آمارهای شش ماهه که تا حدودی اثر ریزنوسانات را از بین می‌برد باید لحاظ قرار گیرد. آمار شش ماهه نشان می‌دهد قیمت خانه در تهران در محدوده ۳۰ تا ۳۱ میلیون تومان قرار گرفته و بالا نرفته است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، مساله دیگر را مقایسه نرخ تورم عمومی با رشد قیمت مسکن دانست و گفت: در شرایطی که تورم به ۴۵ درصد رسیده قیمت مسکن تقریبا در شش ماه گذشته ثابت بوده است. این یعنی ۲۲.۵ درصد کاهش واقعی قیمت خانه اتفاق افتاده و در نیمه دوم سال نیز رشد آنچنانی قیمت برای مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

وی درباره هدف دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی مطابق طرح جهش تولید و تامین مسکن اظهار کرد: این مهمترین راه حل برای ایجاد ثبات در بازار مسکن است که منجر به تعادل عرضه و تقاضا می‌شود. اما به هر حال پروژه ساختمانی تا به سرانجام برسد حدود دو سال طول می‌کشد. به همین دلیل برخی از مردم نسبت به خرید ملک در شهریورماه اقدام کردند. همچنین در مقطع جابه‌جایی شهریورماه قرار گرفتیم که معاملات مقداری افزایش یافت.


بیشتربخوانید:تحولات بازار مسکن در شهریور ماه منتشر شد


بانک مرکزی به آمارهای تنش‌زا اصرار دارد

خسروی با درخواست از بانک مرکزی و مرکز آمار برای ایجاد آرامش در بازار مسکن گفت: بعد از اینکه می‌گویند قیمت ۲ درصد بالا رفته، مالکان ۱۰ درصد روی نرخ‌ها می‌گذارند. البته خوشبختانه بازار کشش رشد قیمت را ندارد اما تعجب می‌کنم که بانک مرکزی بر آمارهای غیر قابل اتکا اصرار دارد. در بعضی ماه‌ها قیمت‌ها را افزایشی اعلام کردند در حالی که کف بازار، نرخ‌ها کاهشی بود. به نظرم بانکها به دلیل آنکه تعداد قابل توجهی واحد خالی دارند آمارهای قیمت را به شکل مصنوعی بالا می‌برند.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ رییس اتحادیه مشاوران املاک، ارایه داده‌های تورمی در بازار مسکن را منجر به رکود اقتصادی دانست و افزود: بخش مسکن پیشران اقتصاد است که با ۱۷۸ شغل کلیدی ارتباط دارد. اگر معامله انجام شود جدا از آنکه چرخ کارخانجات می‌چرند در بسیاری از صنوف گردش مالی ایجاد می‌شود و بیکاری کاهش پیدا می‌کند. بنابراین برای چندمین بار از بانک مرکزی و مرکز آمار تقاضا می‌کنم از ارایه آمارهای تنش‌زا خودداری یا دست کم روش خود را به‌روز کنند.

کد خبر 439294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =