بازارگردان‌ها کارمزد نقل و انتقال سهام می‌گیرند

عباسلو گفت: تاکنون از بازارگردانی در بازار سرمایه ایران به صورت دقیق و مفید استفاده نشده است.

به گزارش صدای بورس، مهدی عباسلو، مدیر عامل کارگزاری ارگ هومن به دستورالعمل جدید بازارگردانی اشاره کرد و گفت: بازارگردانی از جمله ابزارهایی تلقی می شود که در کل دنیا برای کمک به نقدشوندگی بازار استفاده می شود اما تاکنون از این ابزارها در بازار سرمایه ایران به صورت دقیق و مفید استفاده نشده است.

او خاطرنشان کرد: شرایط سال گذشته بازار، مدیران بازار سرمایه را به این فکر واداشت که برای بهبود و افزایش نقدشوندگی بازار بیشتر از بازارگردانی استفاده کنند.

عباسلو اظهار داشت: شرایط جدید صدور مجوز بازارگردانی متمرکز بر سه بحث صدور مجوز، ابزارهای مورد نیاز و شرایط رقابتی و تشویقی برای فعالیت بهتر بازارگردان است.

مدیر عامل کارگزاری ارگ هومن خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید بازارگردانی، صدور مجوز، تسهیل و به بورس ها ارائه شده است و از این به بعد بورس ها، خود برای صدور یا عدم مجوز بازارگردانی تصمیم می گیرند.

او با تاکید بر اینکه با این اتفاق شرایط ویژه ای برای بازارگردانی در بازار مهیا شده است، گفت: در قانون جدید، شرکت هایی که به دنبال بازارگردانی سهام خود هستند به سرعت می توانند این اقدام را آغاز کنند.


بیشتر بخوانید:

زیرساختی برای حضور سرمایه گذاران خارجی فراهم نیست


عباسلو با بیان اینکه برخی ابزارها به بازارگردان ها داده شده تا بتوانند به راحتی فعالیت خود را انجام دهند، افزود: بازارگردان ها خود با محدودیت سرمایه و دارایی مواجه هستند و برای اینکه بتوانند نقدشوندگی سهام را به گونه ای بهتر انجام دهند از برخی ابزارها مانند تقاضای برگزاری حراج استفاده خواهند کرد.

مدیر عامل کارگزاری ارگ هومن ادامه داد: به دنبال این اتفاق اگر بازارگردان تشخیص دهد که مشکلی در کنترل سهم در محدوده افزایشی یا کاهشی صورت گرفته است می تواند حراج برگزار و قیمت ها را متعادل کند.

او اظهار داشت: امتیاز جدید دیگری که برای بازارگردان در نظر گرفته شده، کارمزد نقل و انتقال سهام است.

عباسلو شرایط رقابتی و تشویقی را ویژگی دیگر دستورالعمل جدید بازارگردان ها اعلام کرد و افزود: در قانون جدید شرایطی مهیا شده است تا عملکرد بازارگردان ها مورد بررسی قرار بگیرد و براساس عملکردشان کارمزد به آن ها تعلق گیرد؛ بنابراین کارمزد بازارگردان ها منوط به عملکرد آنها خواهد بود.

مدیر عامل کارگزاری ارگ هومن با تاکید بر اینکه این موضوع به عنوان گزینه ای مثبت برای بررسی و ایجاد شرایط رقابتی بازارگردان ها در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در کل، وجود بازارگردان در بازار سرمایه خود این اطمینان را به سهامداران می دهد تا در صورت ایجاد مشکل در بازار بتوانند سهام خود را نقد کنند.

او در پایان با تاکید بر اینکه موضوع نقدشوندگی یکی از مسایل مهم در تصمیم گیری سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است به سنا گفت: افرادی که ریسک معقول در معاملات بازار را قبول می کنند به دنبال سهام با نقدشوندگی پایین نیستند و وارد این سهام نمی شوند مگر آنکه سهامداران تازه کار و سفته باز باشند.

کد خبر 437546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =