اما و اگرهای سودسازی سایپا و ایران خودرو

هفته گذشته خبری مبنی بر جلسه رییس سازمان بورس با فعالان صنعت خودروسازی برای بررسی مشکلات آنها داشته که رییس شورای رقابت در این جلسه باز هم شرکت نکردند.

پدرام بوساک، کارشناس تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین در گفت و گو با صدای بورس:
قیمت گذاری دستوری یکی از افت های بزرگ اقتصاد به ویژه صنعت خودروسازی کشور است. در سال گذشته که شرکت ها به صورت قرعه کشی محصولات خود را به فروش رساندند بیش از 60 هزار میلیارد تومان تفاوت قیمت بین محصولات فروخته شده و قیمت بازار آزاد آنها وجود داشت.
شرکت ایران خودرو محصولات خود را با تفاوت قیمت 50 هزار میلیارد تومانی به فروش رسانده است که با توجه به صورت های مالی منتشر شده در کدال، خودرو حدود 15 هزار میلیارد تومان زیان ساخته است که اگر محصولات این شرکت در بازار آزاد به فروش می رفت نه تنها زیان حاصله پوشش داده می شد بلکه سود هم برای سهامداران ایجاد می شد.
تفاوت قیمت در محصولات فروخته شده و قیمت بازار آزاد سایپا حدود 16 هزار میلیارد تومان است که در پایان سال مالی 1399حدود 5 هزار میلیارد تومان زیان شناسایی کرده است. اگر محصولات سایپا در بازار آزاد فروخته می شد می توانست سود برای سهامداران خود بسازد.
پس اگر قیمت گذاری دستوری وجود نداشت و قیمت محصولات شرکت ها به صورت عرضه و تقاضا تعیین و در بازار عرضه می شد، طرف عرضه تقویت می شد و در نتیجه قیمت ها کاهش پیدا می کرد. از طرفی اگر شرکت ها بتوانند قیمت ها را به صورت آزادانه انجام دهند و به فروش برسانند موجب افزایش درآمدهای عملیاتی شده و همین رشد درآمد و افزایش سودآوری در بهبود کیفیت، تحقیق و توسعه شرکت شود.
به دنبال این اتفاق دولت هم می تواند از شرکت های سودساز مالیات دریافت کند و خرج اقتصاد کند. هفته آینده جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی صمت و اقتصاد است خیلی خوب است که نمایندگان مجلس موضوع قیمت گذاری دستوری را از وزرای پیشنهادی پیگیری کرده و تا رسیدن به نتیجه کوتاه نیایند.
هفته گذشته خبری مبنی بر جلسه رییس سازمان بورس با فعالان صنعت خودروسازی برای بررسی مشکلات آنها داشته که رییس شورای رقابت در این جلسه باز هم شرکت نکردند.
به نظر می رسد دولت سیزدهم که با شعار مقابله با مفاسد روی کار آمده است بتواند این معضل را حل کند که اگر این چالش حل شود شرکت های خودروسازی پس از سال ها زیان می توانند به سود سازی برسند و قیمت آنها در بورس نیز افزایش پیدا کند.

کد خبر 437309

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =