چرا صد در صد سیمان در بورس کالا عرضه نمی شود؟/ سیمانی ها پاسخ دهند!

برای مدیریت بازار سیمان باید تمامی سیمان های تولید شده، در بورس کالا عرضه و کشف قیمت نیز بر اساس سازکاری دقیق انجام شود.

صدای بورس- محبوبه قرمزچشمه؛ «سیمان به شکل قطره چکانی در بورس کالا عرضه می شود»، جمله معترضانه ای است که خریداران سیمان از بورس کالا عنوان می کنند و عرضه صد درصدی تمام تولیدات سیمانی، نظارت سازمان های مربوط و حل مشکل انرژی را سه عامل مدیریت بازار سیمان عنوان می کنند.

ایرج فرجی، مدیرکالایی کارگزاری سیماب گون در گفت و گو با صدای بورس بیان کرد: هدف از معاملات در بورس کالا شفافیت و امنیت معاملات است با این تفسیر عرضه سیمان در بورس نیز هم به نفع تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان است. اگر تمام سیمان تولید شده در بورس کالا عرضه شود، به طور قطع بسیاری از مشکلات عرضه و تقاضا و گرانی این محصول حل می شود.

سیمان همچون گندم و شکر نشود

وی با اشاره به نمونه های ناموفق بورسی شدن کالا گفت: عرضه گندم و شکر به عنوان کالای استراتژیک در بورس کالا، تجربه ای ناموفق بود. مدل تخصیص و عرضه ها، باعث شد عرضه محصولات کشاورزی از دست خارج شود و با شکست مواجه شود.

سفته بازی و احتکار برآمده از کمبود برق

فرجی بیان کرد:‌ مشکلات قیمتی سیمان نه به دلیل عرضه این محصول در بورس کالا که به دلیل محدودیت انرژی برق است. سفته بازی و احتکار سیمان نیز برآمده از همین موضوع است.

نظارت باید دقیق باشد

وی با اشاره به عامل نظارت در بازار سیمان گفت: بورس کالا محلی برای شفافیت است، نظارت بر میزان تولید،‌عرضه و عدم احتکار باید توسط سازمان های مرتبط همچون وزارت صمت انجام و بر اساس برنامه ریزی مشخصی میزان عرضه محصولات به بورس کالا باید مشخص شود.

مدیرکالایی کارگزاری سیماب گون گفت: نهادهای نظارتی باید با احتکار کالا به قصد گران فروشی در بازار آزاد را هم کنترل کنند. چرا که به افزایش نرخ در بورس کالا دامن زده است. سیمان در بازار نیست وقتی سیمان در بازار نیست و اگر هم هست به قیمت گزافی فروخته می شود به معاملات سیمان در بورس کالا ضربه می زند و باعث می شود نرخ و افزایش نرخ سیمان از کنترل خارج شود.


بیشتر بخوانید:


آیا سیمان ارزان می شود؟

مدیرکالایی کارگزاری سیماب گون با اشاره به سقف قیمتی که در سیمان ایجاد شده، گفت: برخی کارشناسان معتقدند با تمام شدن فصل تابستان، قیمت سیمان تعدیل پیدا می کند، تجربه نشان می دهد سقف قیمتی که یک بار برای کالایی زده می شود، حتی بعد از کنترل و کاهش با کوچکترین چالشی دوباره به سقف قبلی باز می گردد.

سه عامل مدیریت سیمان

فرجی گفت: محدودیت انرژی، عرضه مستمر سیمان در بورس کالا، و نظارت نهادهای مربوط سه عاملی است که می تواند موضوع سیمان را مدیریت کند،

وی با بیان اینکه با یک نظارت و کنترل دقیق نرخ ها معقول می شود، گفت: باید ترس بازار از نبود کالا بریزد و عرضه مستمر سیمان باید توسط نهادهای نظارتی بررسی شود.

دستورهای خرید فیک و بازار سازی

وی در ارتباط با ابطال معاملات سیمان بورس کالا بیان کرد: ابطال معاملات سیمان در بورس کالا به این دلیل بود که برخی مواقع ۲ تا ۳ برابر گران تر سیمان معامله می شد و به حق این معاملات ابطال شد. دستورهای خرید فیک و دستورهای خریدی که به قصد بازار سازی در بازار کالایی سیمان گذاشته می شود، باید حذف شود چرا که نه به نفع تولید کننده و نه به نفع مصرف کننده است.

صد درصد سیمان باید در بورس کالا عرضه شود

فرجی بیان کرد: با توجه به آنکه تنها بخشی از سیمان در بورس کالا عرضه می شود، ‌در شرایط فعلی، به خاطر کم بودن عرضه سیمان در بورس کالا، کشف قیمت سیمان با عدد بالاتری انجام می شود از طرفی قیمت گذاری سیمان در خارج از بورس کالا نیز با نیم نگاهی به کشف قیمت سیمان در بورس کالا صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: کمبود عرضه، قیمت کشف شده سیمان را بالاتر می برد، سیمان در بازار آزاد نیز بر مبنای قیمت کشف شده در بورس کالا، گران تر معامله می شود بنابراین برای مدیریت بازار سیمان باید تمامی سیمان های تولید شده در بورس کالا عرضه شود. کشف قیمت نیز بر اساس ساز وکاری دقیق انجام شود چرا که با عرضه صد درصد ظرفیت کارخانجات رانت از بین می رود.

کد خبر 436077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =