وقتی خانواده های ساکن دانمارک تقریبا برای کالاهای مصرفی خود ۴۱ درصد بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا پول می‌دهند، مردم رومانی همین مایحتاج را نصف میانگین اتحادیه خریداری می‌کنند.

به گزارش صدای بورس، اگر متوسط شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای ساکن در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰۰ درنظر بگیریم، این شاخص در دانمارک به ۱۴۱ رسیده است که بالاترین سطح در میان اعضای اتحادیه به شمار می‌رود.

این شاخص در دو کشور ایرلند و لوکزامبورگ نیز ۱۳۶ گزارش شده است. همچنین سوئد و فنلاند نیز با شاخص ۱۳۰ و ۱۲۶ از جمله کشورهای پرهزینه برای خانوارهای ساکن اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند.

در مقابل، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها در رومانی ۵۵ و در دو کشور بلغارستان و لهستان نیز به ترتیب ۵۶ و ۵۸ ثبت شده است.

برپایه گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات)، بیشترین شکاف قیمت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خدمات رستوران‌ها و هتل‌ها و بهای مشروبات الکلی و دخانیات مربوط می‌شود. چنانکه هزینه خدمات رستوران‌ها و هتل‌ها در سال ۲۰۲۰ در گرانترین کشور سه برابر ارزان ترین کشور عضو اتحادیه اروپا بوده است. در حالی که سطح قیمت خدمات رستوران‌ها و هتل‌ها در بلغارستان ۴۶ درصد متوسط اتحادیه اروپاست، این شاخص قیمت در دانمارک به ۱۵۴ رسیده است.

مطابق این گزارش، قیمت غذایی و نوشیدنی غیرالکلی نیز در رومانی ۶۶ درصد متوسط اتحادیه اروپاست؛ در حالی که در دانمارک ۱۲۹ درصد میانگین ۲۷ کشور عضو این اتحادیه است. قیمت پوشاک نیز از ۷۳ درصد متوسط اروپا در مجارستان تا ۱۳۰ درصد این متوسط در دانمارک تفاوت دارد.

دلیل این تنوع قیمت عمدتاً اختلاف مالیات کالاها و خدمات در کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

کد خبر 434663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =