مقصران سقوط بورس معرفی شدند

کاندیدای دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: شروع نزولی شدن بورس از مردادماه هم زمان با اختلاف دژپسند و زنگنه بود.

به گزارش صدای بورس، عبدالناصر همتی، کاندیدای دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری در خصوص چرایی سقوط شاخص بورس و روزهای نزولی بازار سرمایه، اظهار داشت: دلیل ریزش بورس، افزایش نرخ سود بین بانکی نبود و این در حالی است که با وجود بالا بودن نرخ سود در مقطعی، بازهم شاهد ادامه روند صعودی بورس در تابستان سال ۹۹ بودیم.

همتی افزود: به اعتقاد بنده، آغاز سقوط بورس از زمانی شروع شد که دو وزیر اقتصاد و نفت در خصوص عرضه پالایشی یکم به اختلاف رسیدند و روزهای منفی بازار سرمایه شروع شد؛ بنابراین دلیل ریزش شاخص کل بورس، کاهش نرخ سود بین بانکی نیست و وزیر اقتصاد و نفت در این خصوص مقصر هستند و باید پاسخگو باشند.

این کاندیدای دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری در ادامه صحبت های بورسی خود گفت: با بانک هایی که نرخ سود ۲۲ درصد می دادند، برخورد کردیم و به ۱۸ درصد رسید. سود رسمی یک ساله که شورای پول و اعتبار تصویب کرده بود از ۱۵ به ۱۶ رصد رسید. یعنی واقعا آن یک درصد بود که سهام را یک دفعه ۱۰۰ درصد کاهش داد؟!


بیشتر بخوانید:
بازگشایی به شرط افزایش سرمایه


ببینید مصوبه ای که از نهادهای بالاسری نوشته شده بودند، تاکید شده بود که یک درصد از منابع ریالی صندوق توسعه در اختیار صندوق تثبیت قرار بگیرد. منابع ریالی صندوق در آن زمان، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان نبود. اما بعدا از من درخواست کردند که بیایید منابع ارزی مسدود شده صندوق به ریال تبدیل کنید و پایه پولی را ببرید بالا و بدهید به ما که برای صندوق ببریم. من گفتم چنین اجازه ای ندارم. آن دستور گفته بود که منابع ریالی استفاده شود و نگفته است که منابع ارزی را به ریال تبدیل کنیم. منابع ارزی که در کره مسدود شده، بنده قانون میخواهم برای پرداخت این ارزها. به من کسی قانون نداد که ارزها صندوق را تبدیل کن و به صندوق بده. بنابراین دوستان مسائل را طور دیگری مطرح نکنند.

همتی خاطر نشان کرد: به نظر من در گذشته اتفاقاتی افتاد و آقای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس کنار رفتند و بعد از ایشان هم کسانی آمدند و بر حباب بورس دمیدند و پیگیری کردند که بورس جا دارد تا رقم های بالا برود، این ها نکاتی بود که مطرح کردند و بنده جزو کسانی بودم که در اواسط آن زمان، هشدارهای لازم را مقامات عالی دادم و گفتم این حباب دیگر از حد طبیعی گذشته است و ممکن است خیلی ها در این بازار، زیان ده شوند. هنوز هم متاسفم هستم که این روند در بورس اتفاق افتاد و دخالت های بیجای عوامل سیاسی در بورس، اعتماد مردم را نسبت به بورس از بین برد. هنوز هم بعضی کاندیداها می گویند، سه ماهه بورس را درست می کنیم.

همتی تاکید کرد: مگر می شود که سه روزه بورس را درست کرد؛ آن هم بورسی که با این پیچیدگی ها مواجه است. بورس آیینه بحش حقیقی اقتصاد است؛ این بخش باید درست شود تا بورس به عنوان یک نماد که بازدهی این بخش حقیقی است با رشد همراه شود.

وقتی شما قیمت گذاری دستوری در بورس دارید، خب معلوم است که آن سهام ها سرکوب می شوند و امکان رشد نخواهد داشت.

منبع: گسترش نیوز

کد خبر 433953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • س.م.م IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
    0 0
    شما و وزرای اقتصاد و نفت باید محاکمه و مجازات بشوید تااعتمادمردم و سهامداران برگردد...نارضایتی های شدید دست اورد..شما بوده..که ملت ایران منتظرمحاکمه شماسه نفرمیباشند و ضمنا کل سرمایه شماها..و فامیلهایتان را باید...برای ملت شرح بدهند..صدای بورس..سانسورنکنید..چرا نشرنمیدهید..ضمنا ریاست قبلی بورس.اقای قالیباف..هم باید محاکمه بشود.