۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
 بازگشایی به شرط افزایش سرمایه

نماد دو شرکت ایران خودرو و سایپا از ۲۶ و ۲۷ اسفند سال گذشته بسته است و سهامداران این دو شرکت پیگیر زمان بازگشت به بورس هستند، اما رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس شرط حضور این دو شرکت را افزایش سرمایه دانست.

به گزارش صدای بورس به نقل از بورس پرس، در حالی نماد دو شرکت ایران خودرو و سایپا از ۲۶ و ۲۷ اسفند سال گذشته به دلیل برگزاری مجمع فوق‌العاده و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بسته است که در روزهای رونق بازار، سهامداران این دو شرکت پیگیر زمان بازگشت به بورس این دو هستند.

براساس این گزارش، «خودرو» بعد از دریافت مجوز افزایش سرمایه ۱۸۷۲ درصدی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ۲۷ اسفند با برگزاری مجمع فوق‌العاده آنلاین، سرمایه اسمی را از از ۱.۵۳ به ۳۰.۱ هزار میلیارد تومان رساند و به بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ سرمایه اسمی تبدیل شد. «خساپا» هم ۲۸ اسفند با اعمال افزایبش سرمایه ۴۵۰ درصدی، سرمایه اسمی را از ۳.۹ به ۲۱.۵ هزار میلیارد تومان رسانده است.

توضیح مقام مسئول در سازمان بورس

در این رابطه علی‌اکبر خادم رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس توضیح داد: طبق ضوابط و مقررات، بازگشایی نماد شرکت‌ها بعد از افزایش سرمایه بیش از ۲۰۰ درصدی منوط به ثبت سرمایه جدید در اداره ثبت شرکت‌ها بوده و ایران خودرو و ساپیا هنوز به دلیل لزوم اخذ مجوز از سازمان خصوصی‌سازی و عدم برگزاری جلسات به علت شرایط کرونایی نتوانسته‌اند مجوز لازم را دریافت کنند.

وی ادامه داد: بنابراین بازگشایی نمادهای «خودرو» و «خساپا» مشروط به دریافت مجوز سازمان خصوصی‌سازی و سپس ثبت سرمایه جدید در اداره ثبت شرکت‌ها است و هر زمان این فرآیند طی شود، با توجه به نبود ابهامی در اطلاعات در اولین فرصت زمینه بازگشایی نماد این دو شرکت فراهم خواهد شد.

توضیح معاون سازمان خصوصی‌سازی

ابوالقاسم شمس جامخانه عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌ها هم با تایید نکات اعلامی خادم گفت: فردا دوشنبه، جلسه هیات واگذاری برگزار و مصوبه لازم برای صدور مجوز افزایش سرمایه ایران خودرو و سایپا صادر می‌شود تا به سرعت فرآیند ثبت در اداره شرکت‌ها فراهم شود. مطالعه مقاله "نحوه بازگشایی سهم بعد از مجمع" می تواند مفید باشد.

کد خبر 412536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =