عرضه سیمان در بورس کالا از بوق و کرنا تا واقعیت/ راه دوگانه فروشی به ترکستان است

فروش بخشی از سیمان در بورس کالا و بخشی در بازار آزاد مصداق دوگانه فروشی است، این گونه عرضه در بورس فرمالیته و نمایشی است.

صدای بورس - محبوبه قرمزچشمه؛ در نخستین عرضه از مجموعه ۱۷ هلدینگ صدر تامین، ۹ شرکت مجوزهای لازم را اخذ کردند و عرضه آنها انجام شد و بقیه هشت شرکت نیز برای هفته آینده آماده عرضه محصول‌شان در بورس خواهند شد.۸۳ هزار تن سیمان برای فروش در یک هفته (پنج روز کاری) توسط ۹ شرکت یاد شده عرضه شد که در روز نخست ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن سیمان فروخته شد. مشتریان صنعت سیمان نیز کد بورس کالا نداشتند و باید از طریق کارگزاری‌های بورس به دریافت کالا کد اقدام می‌کردند.

عرضه سیمان در بورس کالا در شرایطی انجام شد که در ماه گذشته این صنعت دستخوش تغییرات قیمتی ۱۲ درصدی سیمان پاکتی بود.

دبیر انجمن سیمان در گفت و گو با صدای بورس از عرضه بخشی از سیمان تولید شده کارخانجات سیمانی در بورس کالا سخن گفت و بیان کرد: بورس کالایی شدن سیمانی ها در قالب انجمن انجام نمی شود و به سازکار شرکت های تولید کننده سیمان مربوط است

دوگانه فروشی باید حذف شود

علی بخشنده، کارشناس بورس کالا در ارتباط با عرضه سیمان در بورس کالا به صدای بورس اظهار کرد: زیر ساخت های ایجاد یک بازار متشکل زمان بر است اما چرا برای عرضه سیمان در بورس برنامه‌ای دقیق رسانه‌ای نشد تا فعالان بازار سرمایه بتوانند برنامه های سیمانی ها را رصد کنند.

وی با بیان اینکه به طور حتم مافیای سیمان،‌ مخالف عرضه سیمان در بورس کالاست، بیان کرد: سودجویی‌ها، رانت‌ها با حذف واسطه‌ها و فروش سیمان در بورس کالا از بین می‌رود، اما نحوه و میزان عرضه سیمان، در بورس کالا بسیار مهم است، اصلی ترین موضوع پرهیز از دوگانه فروشی سیمان است.

این کارشناس بورس کالا در ارتباط با دوگانه فروشی این گونه توضیح داد: فروش بخشی از سیمان در بورس کالا و بخشی در بازار آزاد مصداق دوگانه فروشی است، این گونه عرضه سیمان در بورس فرمالیته و نمایشی است. سیمان باید به طور کامل در بورس کالا عرضه شود تا شفافیت به همراه داشته باشد.

میز صنعت سیمان قرار است چه کند؟

نخستین میز صنعت برای پالایشی ها و دیروز دومین میز برای صنعت سیمان در بورس ایجاد شد و سیمانی‌ها، فعالان اقتصادی و بورسی ها موضوعات مربوط به این صنعت را به بحث و بررسی گذاشتند. اولین جلسه میز صنعت سیمان در سازمان بورس با حضور مدیران عامل بورس کالا، فرابورس ایران ، مدیران ارشد صنعت سیمان و رئیس سازمان بورس برگزار شد. هدف از ایجاد این میز به زعم رئیس سازمان بورس « نقش مشورتی در موضوعات بورسی صنعت سیمان و ایجاد زمینه تامین مالی است». دهقان دهنوی حل مسئله قیمت گذاری را از جمله دغدغه های اصلی خود در سازمان بورس عنوان کرد.

وی معتقد است: عرضه سیمان در بورس کالا سپر دفاعی مناسبی را فراهم می کند و از این پس صنعت سیمان شامل سهمیه بندی، قیمت گذاری و مداخله افراد نخواهد شد. ضمن آنکه مقرر شد با تداوم این جلسات، مقدمات لازم جهت تشکیل کنسرسیوم صادرات سیمان و بهبود فرایندهای پذیرش محصول شرکت‌های سیمانی در بورس کالا فراهم شود.

مشکلات بورس کالایی شدن سیمانی‌ها

مهمترین مشکل سیمانی ها بر دو بخش است؛ اول انبار و دوم سازوکار خرید؛ سیمانی ها می خواهند به طور مستقیم محصول نهایی خود را به دست مشتریان برسانند در حالی که خرید مشتریان از بورس کالا نیازمند داشتن کد بورسی و تخصص است که اغلب غریب به اتفاق نیازمندان سیمانی، کد بورسی ندارند.


بیشتر بخوانید
آخرین مواضع اقتصادی بورسی سعید جلیلی/ بازار سرمایه کوره سوزاندن مردم نیست

قیمت گوشی‌های ۷ تا ۸ میلیون تومانی در بازار +جدول


رضا جمارانیان، رئیس انجمن سیمان نیز در گفت و گو با ایسنا اعلام کرده بود: سیمان محصولی است که شرایط نگهداری متفاوتی با سایر کالاها دارد و نیازمند انبار است، به همین دلیل خواستار تشکیل جلسه‌ای اختصاصی با حضور کارشناسان سیمانی و کارشناسان بورس کالا شده است تا نحوه عرضه سیمان را توضیح و ضوابط خاصی برای آن مشخص کند.

.

کد خبر 433758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =