اعتماد به بازار سرمایه باز می‌گردد؟

یک کارشناس بازارسرمایه گفت: بازارسرمایه در حال حاضر دچار کمبود نقدینگی شده و شاهد کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران هستیم. اگرچه تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان محرکی خواهد بود برای نقدشوندگی سهام ارزشی بازار که در کف قیمتی خود هستند، ولی بازار نیازمند مدیریت بهینه منابع است.‌

به گزارش صدای بورس، وحیده موسوی، مدیر سبدگردانی شرکت مشاورسرمایه گذاری فاینتک اظهار کرد: یکی از روش هایی که می تواند تسهیل تامین مالی شرکت ها را به همراه داشته باشد، انتشار اوراق بدهی و تبدیل سهام عادی به سهام خزانه است.

وی در ادامه افزود: در دنیا ابزارهای متعددی برای پوشش ریسک افراد و تامین مالی شرکت های بزرگ و کوچک وجود دارد. اوراق بدهی نمونه ای از ابزار تامین مالی است و اگر این نوع تامین مالی به نحو مطلوب انجام شود، شاهد بهبود عملکرد شرکت ها و رشد بازارهای مالی خواهیم بود. سهام خزانه نیز ابزاری است که در شرایط بحرانی به شرکت ها کمک می کند تا از افت قیمت سهام خود جلوگیری کرده و از نقدشوندگی سهام خود حمایت کنند. همچنین شرکت ها می توانند سهام خود را به عنوان سهام خزانه خریداری کرده و شناوری سهام خود را در زمان بحران به حداقل برسانند.


بیشتر بخوانید:

برداشت غیرقانونی دولت از صندوق توسعه ملی


منابع حاصل از تزریق به خرید سهام اختصاص دارد

این کارشناس بازارسرمایه با مثبت دانستن انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق به بازار سهام، عنوان کرد: به گفته مسئولان، تزریق این منابع به بازار تدریجی بوده و منابع به دست آمده به خرید سهام اختصاص خواهد یافت. به نظر می رسد این مصوبه در جهت حمایت از بازارسرمایه مفید واقع خواهد بود و به احتمال قریب به یقین منابع دیگری هر چند کوچک را نیز به دنبال خود به سمت بازار سرمایه خواهد کشاند.

رنجِ کمبود نقدینگی

موسوی اظهار داشت:  ۲۴ هزار میلیارد تومان عدد کوچکی نیست، هرچند اگر به یاد داشته باشیم، بازارسرمایه در روزهای اوج سال ۹۹ ارزشی بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان روزانه را ثبت کرده و این یعنی عمق بازار نسبتا بزرگ است. ماهیت این اوراق بدهی است؛ بنابراین سرمایه گذاران مسلما در صورتی منابع خود را به این اوراق تخصیص می دهند که تصویر روشنی از آینده بازار در ذهن داشته و بازده مورد انتظارشان فراتر از ریسک تحمیل شده باشد.

این کارشناس بازارسرمایه بیان کرد: باید اذعان داشت، تنها تزریق نقدینگی آن هم از نوع اوراق بدهی برای خروج از بحران کنونی کافی نیست، هرچند تصمیمی بهینه جهت ترغیب سرمایه گذاران به خرید سهام است. در حال حاضر ریسک های سیستماتیک مدام بازار را تهدید می کند و سایر مولفه های کلان اقتصادی گرچه درثبات نسبی به سر می برند، ولی همچنان شکننده تلقی می شوند. باید اندیشید و فراتر از بحران کنونی فکر کرد.

منبع: سنا

کد خبر 431839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =