رونق بازار سرمایه در انتظار دولت آینده

برخی بر این باورند که به نظر دولت عزم راسخی برای ایجاد تغییر قابل توجهی در بازار سرمایه ندارد و از خود این سوال را می‌پرسند که چرا پس از تمام تلاش‌های صورت گرفته توسط متولیان بازار روی خوشی از خود نشان نمی‌دهد؟

برای بررسی این مساله باید بخشی از این موضوع را به لحاظ جامعه‌شناسی مورد ارزیابی قرار داد، اصولا این تجربه در سال‌های متمادی به دست آمده است که زمانی که دولتی به سال‌های پایانی خود نزدیک می‌شود سعی می‌کند هیچ اقدامی انجام ندهد. البته دلیل این موضوع نیز این است که اگر هر اقدامی انجام دهد پس از روی کار آمدن دولت بعدی با زیر سوال بردن و انتقاد از اقدامات انجام گرفته روبه رو خواهد شد و ممکن است حاشیه‌هایی را برای دولت فعلی ایجاد کند. به همین دلیل در این مقطع دولت‌ها تمایل چندانی به انجام اقدامات چشمگیر ندارند. دولت باید زمانی که بحث قیمت‌گذاری دستوری فولاد و حاشیه‌هایی که این تصمیم عملی‌ نشده بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و بازار را دچار ریزش کرد، به این فکر می‌افتاد که بازار را دستکاری نکند و به این بازار حساس هیچ حاشیه‌ای را وارد نکند چرا که اعتماد مردم با چنین تصمیماتی به راحتی از بازار سلب می‌شود. در حال حاضر که بی‌اعتمادی در بازار به وجود آمده کار بسیار سختی است که مجددا اعتماد از دست رفته را به بازار بازگردانند به همین دلیل به نظر می‌رسد دست اندارکاران در سازمان بورس و یا سایر نهادهای متولی ترجیح می‌دهند که در ماه‌های پایانی باقی مانده از عمر دولت، اقدام خاصی انجام ندهد تا این دوران پشت سر گذاشته شود و دولت جدید روی کار بیاید. متاسفانه بیش‌ترین افرادی که در این میان آسیب می‌بینند و متحمل ضرر و زیان می‌شوند مردم و سهامداران خرد هستند که باید در شرایط فعلی صبوری کنند. 
به نظرمی‌رسد در سطح بین‌الملل نیز هیچ اتفاقی ویژه‌ای تا زمانی که گزینه ریاست جمهوری ما مشخص نشده رخ ندهد.آمریکا نیز سعی می‌کند با دولت بعدی ما مذاکره داشته باشد نه با دولت فعلی. شاید اتفاقاتی مثل آزادسازی منابع مالی ایران در کشور عراق یا مسائلی از این دست برای نشان دادن حسن نیت طرف مقابل انجام شود و از سوی کشور ما نیز اقداماتی جهت نشان دادن حسن نیت عملی شود ولی به نظر بعید است که مذاکره‌ای در شرایط فعلی شکل بگیرد و این اتفاق منوط به گذر زمان و روی کار آمدن دولت جدید خواهد بود.

فرشاد به‌آبادی، مدیر توسعه بازار سبدگردان آرمان اقتصاد
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۵

کد خبر 431522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =