آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت ۱۰۱) EPS را از کجا پیدا کنیم؟

در آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار ، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی‌ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد.

EPS را از کجا پیدا کنیم؟

به گزارش صدای بورس، سایت tsetmc.com یکی از سایت هایی است که مقدار EPS را برای هر نماد نشان می دهد. به شکل زیر نگاه کنید. این تصویر بخشی از اطلاعات یک نماد است که در این سایت نمایش داده می شود.

EPS را از کجا پیدا کنیم؟

علاوه بر این، EPS هر شرکت در صورت سود و زیاد آن نیز نمایش داده می شود. صورت های مالی شرکت ها را می توانید در سایت codal.ir پیدا کنید. در تصویر زیر بخشی از صورت مالی یک شرکت که شامل EPS است، نشان داده شده است.

جدول EPS

سود هر سهم در مدل TTM

همانطور که گفته شد از دی ماه سال ۹۶ به بعد مصوبه‌ای در سازمان بورس به تصویب رسید که طبق آن شرکت‌ها مجاز به انتشار گزارش‌های پیش‌بینی عملکرد خود نبودند و هرگونه آثار مالی احتمالی در عملیات شرکت را مجبور بودند در گزارش جداگانه‌ای تحت عنوان گزارش تفسیری مدیریت و یا در قالب شفاف‌سازی ارائه کنند.

بنابراین برای گزارش EPS در سایت TSETMC از روش دیگری به نام TTM که مخفف کلمه Trailing Twelve Months است، استفاده می‌شود. اما منظور از EPS به روش TTM چیست؟ بر طبق الزامات سازمان بورس، شرکت‌های بورسی ملزم هستند تا در هر دوره سه ماهه صورت‌های مالی خود را گزارش نمایند.

برای درک بهتر این روش فرض کنید شرکتی در سال ۹۸، ۷۰ میلیون تومان سود ساخته است و سود سه ماه اول سال ۹۸ این شرکت ۲۰ میلیون تومان بوده است، حالا فرض کنید بعد از گذشت سه ماه از سال ۹۹ این شرکت ۳۰ میلیون تومان سود بسازد این ۳۰ میلیون تومان جایگزین سود برآورده شده در سه ماه اول سال ۹۸ (یعنی همان ۲۰ میلیون تومان می‌گردد) و مجموع سود سه ماه اول سال ۹۹ (۳۰ میلیون تومان) به اضافه ۹ ماه آخر سال ۹۸ (۵۰ میلیون تومان که از کسر کردن سود سه ماه اول ۹۸ از کل سود سال ۹۸ بدست آمده) که می‌شود عدد ۸۰ میلیون تومان برابر با سود ۱۲ ماهه آن شرکت تا سومین ماه سال ۹۹ است. بعد از تقسیم این عدد بر تعداد سهام شرکت EPS بدست می‌آید که به این روش محاسبه سود TTM گفته می‌شود.

EPS منتشر شده در سایت TSETMC، با استفاده از این روش محاسبه می‌شود.

منبع: سیگنال

کد خبر 431393

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =