۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۷
کاهش قیمت مسکن در سه ماهه آخر ۹۹

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به فرصت ۲ ماهه مردم برای ثبت املاک مسکونی خود در سامانه املاک و اسکان گفت: در سه ماهه آخر سال ۱۳۹۹ عرضه خانه برای فروش فوق العاده زیاد شده و تحت تاثیر آن قیمت مسکن کاهش داشته است.

به گزارش صدای بورس، محمد اسلامی وزیر راه و شهر سازی  گفت: در سالهای ۹۸ تا ۹۹ تنظیماتش را به گونه ای انجام دایدم که حاصلش این شده است که در گستره کشور ما حدود ۵۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در حال اجرا است.


اسلامی افزود: قانون مالیات مضاعف، هر ایرانی موظف است که از پایان فروردین ۱۴۰۰ هر ملک مسکونی (خانه) که دارد را در سامانه املاک و اسکان ثبت و اعلام کند. زمین های بایر شهری هم که ساخته نمی شوند مشمول مالیات سنگین می شود و مالکان موظفند که آنها را تعیین تکلیف کرده و در اختیار قرار دهند. این برای اولین بار است که در کشور چنین کاری انجام می شود و ما از اینکه می خواهیم کاری را انجام دهیم سخن نمی گوئیم بلکه کار را آغاز کرده و موارد را شناسائی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا این قانون تنها گریبانگیر مردم است یا اینکه زمین هایی که به عنوان ثروت سازمانها و نهادها محسوب می شوند را هم شامل می شود گفت: آن املاک قانونی مجزا دارند و با حمایت دولت و شخص رئیس جمهور قانون ماده ۶ ساماندهی املاک و مسکن که شامل نهادها و دستگاه های دولتی است که از سال ۱۳۹۸ ما اعمال آن را آغاز کرده ایم و همه قراردادهایی که به موجب آن دستگاه هایی زمینی را برای انجام اموری در اختیار گرفته اند را لغو کرده و اعلام کرده ایم که باید زمینها را بازگردانند که بخش زیادی را بازگردانده ایم و بخشی از آن هم به دلیل اینکه دستگاه ها استدلال کرده اند که طرحی دارند و آن را اجرا خواهند کرد.

وی اظهار کرد: نتیجه اجرای این قانون و سامانه املاک و اسکان این بوده که بر اساس اعلام اتحادیه املاک کشور و تهران در سه چهارماهه اخیر سال ۱۳۹۹ عرضه خانه برای فروش فوق العاده زیاد شده و فایلهای آنها بسیار گسترش پیدا کرده است. افت قیمت مسکن در سه ماهه آخر ۱۳۹۹ در نتیجه همین عرضه فراوان تر است و ما از پانزده فروردین که فعالیت سامانه را شروع می کنیم به طور طبیعی باید اثر بخشی برای مردم بیشتر شود و بتواند وضعیت را بهتر کرده و آن حالت پرالتهاب و حباب انگیز را متعادل کند.
این عدم همکاری جرائم سنگین و مضاعفی دارد که در قانون پیش بینی شده است. البته هر کسی به داشتن یک خانه محدود نیست و داشتن یک خانه اضافه تر، یا یک خانه در شهر زادگاهش یا داشتن یک ویلا توسط قانون‌گذار مستثنی شده است و امتیازی برای آن قائل شده اند.

آیا سیاست ها به سمتی می رود که امید به خانه دار شدن یک ایرانی از صد و نه سال کمتر شود

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست ها به سمتی می رود که امید به خانه دار شدن یک ایرانی از صد و نه سال کمتر شود گفت: آن صد و نه سال مربوط به کسی است که بخواهد در گرانترین نقطه شهر تهران خانه بخرد و من با آن تحلیل موافق نیستم اما نکته مهم این است که جامعه باید بتواند مطابق با استطاعت مالیش دارای خانه شود. در طرح جامع مسکن تا دهک هفتم را هدف گذاری کرده ایم. برای دهک های یک و دو با سازمان های حمایتی هماهنگ کرده ایم و به آنها کمک می کنیم و زمین و یا پروژه هایی که در اختیار داشتیم را می دهیم. نمونه فوری آن همین پیشوای ورامین بود که با حضور آقای بختیاری رئیس کمیته امداد حضرت امام و آقای دکتر قالیباف رئیس مجلس اخیرا چهارصد و خورده ای واحد مسکونی را تحویل خانواده ها دادند. یعنی با این الگو و همکاری خیرین، نهادها و دستگاه ها در سطح کشور کار برای این دو دهک پیش می رود.

برای دهک های سه تا هفت، در قالب اقدام ملی مسکن است

وی افزود: برای دهک های سه تا هفت، در قالب اقدام ملی مسکن است که هم در شهرهای کوچک و متوسط که زمین فراوان و قابل عرضه در اختیار داشتیم، به مردم زمین داده ایم و در شهرهایی که محدودیت داریم و زمین کمتر هست، مجتمع سازی می کنیم که مردم را به پروژه ها متصل کردیم تا با سازندگان قرار داد بسته یا در حال انعقاد قرار داد هستند. در بخش سوم هم مشارکتی ساخته ایم که دهک های بالاتر را پوشش می دهد و در برخی از شهرهای بزرگ، جدید و کلانشهرها با این الگو کار می کنیم.

اسلامی تصریح کرد: می خواهم بگویم این طرح ها برای توانمند سازی مردم برای صاحب خانه شدن است وطیفی از خانواده ها را در بر می گیرد. ما از کسانی که استطاعت مالی پائین تری دارند پول زمین را دریافت نمی کنیم یا به برخی از بخش ها مانند فرهنگیان و جامعه کارگری و بازنشستگان وام کم بهره اعطا می کنیم. این ها مدل ها و الگوهای عمیاتی و اجرائی است که با وزارت رفاه و آموزش و پرورش، دفاع برای نیروهای مسلح در حال اجرا است.

پروژه محرومیت زدایی

به گفته وزیر راه و شهر سازی نکته مهم این است که این بخش از جامعه بدون این الگوی ساخت و نظام حمایت مالی نمی تواند صاحب خانه شود بنابراین این طرح ها کمک می کند که مردم ما با یک زمان بندی خاص صاحب خانه شوند که این یک اتفاق نیست بلکه یک جریان فعال است و به یاری خدا، ادامه دار خواهدبود و مردم ما خانه دار خواهند شد.بخش دوم و سوم ما در سال جاری ادامه پروژه های محرومیت زدایی و پروژه های توسعه زیربنای حمل و نقل است که بخش های هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای که شامل بزرگراه ها و آزاد راه ها است که ما در دو سال گذشته رکوردهایی را ثبت کرده ایم و ان شاءالله در سال ۱۴۰۰ هم ادامه خواهد یافت.

منبع: تسنیم

کد خبر 430730

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =