۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
ارزیابی مثبت دورنمای بازار

بازار سرمایه چرخه‌هایی در میزان سطح نقدینگی فعال درخود دارد و هر از چند گاهی متناسب با شرایط حاکم بر بازار و میزان نقدینگی بازار شاهد چرخش اقبال سرمایه‌گذاران از سهام بزرگ به سهام کوچک و عکس آن هستیم.

به گزارش صدای بورس  با توجه به اینکه در ابتدای سال ۹۹ با بازاری قوی و سنگین مواجه شدیم و میزان نقدینگی بازار افزایش چشمگیری داشت، به‌طبع این موضوع، نمادهای شاخص ساز بیشتر مورد توجه قرار گرفت.پس از یک دوره افولی که بازار پشت‌سر گذاشت، سطح نقدینگی در بازار کاهش یافته و جریان اصلاحی که بر شاخص است از افت شرکت‌های بزرگ نشات گرفت و برای همین نقدینگی کم‌تر شده در بازار، به شرکت‌های کوچک گرایش پیدا کرد.
یک معامله گر حقیقی زمانی وارد بازار می‌شود که دورنمای کسب سود را مشاهده کند، در شرکت‌های کوچک نیز این دورنما نزدیک‌تر به نظر می‌رسد. در زمان افول سطح فعالیت‌های بازار، تحولات قیمتی شرکت‌های کوچک بیشتر به نظر رسیده و قابل ملاحظه‌تر است. در اصل جلب توجه بیشتری می‌کند و شاهد مورد توجه قرار گرفتن شرکت‌های کوچک بازار هستیم. البته این روند طبق قاعده بازار درست است که ابتدا شرکت‌های کوچک شروع به حرکت می‌کنند و پس از آنکه سطح نقدینگی با افزایش تب و تاب بازار بالا می‌رود. بر این اساس خود بازار به صورت خودکار به سمت شرکت‌های بزرگ حرکت می کند و این یک سیکلی است که از شرکت‌های کوچک به بزرگ ختم می‌شود و طبیعی است.
 حقیقی‌ها و حقوقی‌ها شبیه هم هستند، حقیقی‌ها گاهی از بازار خارج می‌شوند و به بازار باز می‌گردند اما کم‌تر پیش می‌آیدکه حقوقی‌ها برای مدتی از بازار خارج شوند. در رابطه با عملکرد چند وقت اخیر حقوقی‌ها باید گفت، حقوقی‌ها چسبندگی و حضور بیشتری در بازار دارند بنابراین با برنامه ریزی بلند مدتی که در بازار وجود دارد به فعالیت می‌پردازند. شدت یا میزان حقیقی‌ها در بازار بالاست و در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار کد حقیقی فعال در بازار وجود دارد که در برابر ۹۸ هزار حقوقی فعال قابل قیاس نیستند. از طرفی قاعدتا قدرت سرعت مانور حقیقی‌ها بیشتر است، به نسبت کلیت بازار اینطور نیست که حقوقی‌ها قدرتمندتر باشند صرفا می‌توانند با برنامه ریزی بهتر و فعال تر در بازار حضور داشته باشند، فصل زمستان شرایط ایده آلی در بازار نیست. همواره در انتهای این فصل باکمبود نقدینگی پایان سال مواجه می‌شویم. البته در شرایط پیش رو هم با تحولات سیاسی و نقل و انتقالات قدرت همراه هستیم. از طرفی بحث بودجه و تعیین نرخ ارز هم مد نظر است. باید صبر کنیم تا این مسائل به ثبات برسد. در نتیجه دورنمای بازار با توجه به تمام فزار و فرودها مثبت ارزیابی می‌شود.

همایون دارابی،کارشناس بازار
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۳

کد خبر 430223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =