پیش بینی بازار سرمایه در ۱۴۰۰/ دلایل روزهای منفی بازار

کارشناس بازار سرمایه گفت: تا نوروز ۱۴۰۰، بیشتر صنایع صادرات محور و گروه پتروشیمی پیشرو خواهند بود و در سه ماهه بعد از آن حالت غالب در بازار سهام، حالت انتظار است.

به گزارش صدای بورس، علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه درباره پیش بینی بازار در روزهای آینده گفت: با توجه به مذاکرات بین ایران و آمریکا و همجنین نتیجه جلسات برجام و عکس العمل هر دو کشور، که انتظاری کشنده برای بازار سرمایه بشمار می رود ترس سهامداران در بازار سرمایه را به دنبال دارد. ترس در بازار سرمایه به معنی فرار سرمایه و سرمایه گذار از بازار که این امر می تواند حتی بصورت موقت نیز باشد. با این تفاسیر، بازار فردا با ریزش های سنگین مقطعی در برخی از گروه‌ها و خریدهای لحظه ای بی هدف در صنایع صادرات محور را می توان تخمین زد.

وی افزود: بودجه ۱۴۰۰به معنی، انتقال رانت ۴٢٠٠ تومانی، همراه با مبهم تر شدن بازار سرمایه و نزول است. اما این روند در اردیبهشت ماه، کمی متفاوت خواهد بود. در این ماه، به لحاظ تاریخی و بدلیل انتخابات، به بدنه جامعه پول تزریق می‌شود، تا هیجانات اولیه برای افزایش تعداد رای دهندگان صعودی باشد. اردیبهشت یعنی تزریق سرمایه بیش از حد انتظار.

حیدری تصریح کرد: تا نوروز ۱۴۰۰، بیشتر صنایع صادرات محور و گروه پتروشیمی پیشرو خواهند بود و در سه ماهه بعد از آن، حالت غالب در بازار سهام، حالت انتظار است، اما در این حین می توان به پیشروی خودرویی ها و فولادی ها هم اشاره کرد که از رشد قیمتی مناسبی برخوردار خواهند بود. در سال ٢٠٢١ که عمده کشورها بحران کرونا را پشت سر میگذارند، بیشتر کشورها به خرید مواد اولیه روی می آورند، بنابراین قیمت فلزات و مواد اولیه افزایش می یابد. این افزایش قیمت جهانی به بازار ایران ربطی ندارد، اما خبر آن هیجان لازم را برای جهش قیمت در ایران ایجاد میکند،

این کارشناس اقتصادی به منفی بودن حال حاضر بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: مهمترین دلیل منفی بودن بازار سرمایه میتواند سیاسی باشد که دولت از اوایل سال با تبلیغات یکسویه صدا و سیما، از بازار حمایت ‌کرد و ناگهان حمایت خود را از بازار برداشت اما سیاست های درست و علمی بانک مرکزی در مدیریت پول، سبب شد تا تورم و شدت آن در بطن جامعه تا حد قابل قبولی مدیریت شود. از این رو انتظارات تورمی کاهش یافت. بنابراین شرایط عمده سهامداران اینگونه است که فقط بر روی نوسان قیمت مانور میدهند و ضرر زیادی را تحمل میکنند و این نشان از کاهش انتظارات تورمی در بازار سهام است.

وی در ادامه گفت: با توجه به رویکرد رفتاری رییس جدید سازمان بورس که تابع حرکت های کوتاه مدت و جهادی و اثرات لحظه ای هستند، ازین رو انجام عملکردهای کوتاه مدت را در دستور کار خود قرار داده است.

حیدری به راهکارهای بازار سرمایه برای سودمند و شفاف تر شدن اهالی بازار اشاره کرد و گفت: در ابتدا، نمایندگان مجلس باید استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند. استقلال بانک مرکزی یعنی مدیریت صحیح و علمی و اجرای سیاست های پولی درست در داخل و روابط بین المللی و بعد آنکه دولت سیاست های مالی خود را همسو با سیاست های پولی بانک مرکزی تدوین و اجرا کند. در انتها نیز حاکمیت به کمک نهادهای زیرمجموعه خود تعریفی از اقتصاد کلان در جامعه ارائه کند تا اقتصاد بر مبنای آن چینش شود. اما زیربنای همه اینها داشتن رسانه آزاد و پیگیر است که رسانه آزاد یعنی اقتصاد سالم و بازار سهام سودمند.

فاطمه حیدرپور

کد خبر 429513

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =