بهره‌برداری از بزرگترین طرح تأمین خوراک پتروشیمی

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان گفت: واحد بازیابی اتان این شرکت به عنوان بزرگترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی‌ها به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش صدای بورس، حمید قادری با اشاره به اینکه واحدبازیابی اتان پتروپالایش کنگان با حجم سرمایه ۹۷۰ میلیون دلاری احداث شده است، اظهار کرد: این واحد به عنوان فاز نخست شرکت پتروپالایش کنگان با ظرفیت سالانه ۳.۵ میلیون تن هم‌اکنون در مدار تولید است و به‌زودی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد. همچنین این واحد سالانه یک میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

وی با بیان این که واحد بازیابی اتان، سالانه ۲۱ میلیون تن خوراک را از فاز ۱۲ پارس جنوبی دریافت خواهد کرد، افزود: سالانه ۱.۷۵میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۵۰۰ هزار تن بوتان و ۲۵۰ هزار تن پنتان در این واحد تولید خواهد شد که درآمد حدود یک میلیارد دلار را برای کشور به همراه خواهد داشت.

استفاده حداکثری از توان داخل در فرایند ساخت و اجرا

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان با تأکید بر اینکه ۱۰۰ درصد طراحی و مهندسی و راه‌اندازی تمامی واحدها و بخش‌ها اعم از مهندسی پایه و مهندسی تفضیلی از سوی شرکت‌های ایرانی انجام شده است، ادامه داد: در اجرای این طرح تلاش حداکثری برای استفاده از تولیداتی ایرانی صورت گرفته به‌طوری‌که ۶۵ درصد از تجهیزات از داخل کشور تأمین شده است.

قادری تصریح کرد: اجرای این طرح برای ۳۵۰۰ نفر در دوران ساخت و ۶۲۲ نفر در دوران بهره‌برداری اشتغالزایی داشته است.

وی به اتمام فاز طراحی، خرید و اجرای پروژه در سریع‌ترین زمان مطابق برنامه زمان‌بندی شده اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی واحد بازیابی اتان در بهمن ۹۴ آغاز و در کمتر از پنج سال تکمیل شد.

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری اهداف از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت به عنوان سهامدار اصلی شرکت پتروپالایش کنگان است، گفت: سرمایه این طرح از سوی سرمایه‌گذار اصلی و تسهیلات بانکی تأمین شده است.

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان، همجواری با پالایشگاه نهم فاز ۱۲ پارس جنوبی را از ویژگی‌ این طرح عنوان کرد که آن را نسبت به طرح‌های مشابه متمایز می‌کند و ادامه داد: دسترسی به خوراک و تولید متنوع محصولات از ویژگی‌های این طرح در مسیر افزایش توان عملیاتی و پایداری تولید است.

قادری به ساخت واحد الفین در قالب فاز دوم شرکت پتروپالایش کنگان اشاره کرد و افزود: فاز دوم هم‌اکنون حدود ۴۵ درصد پیشرفت دارد و امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسد.

منبع: نپینا

کد خبر 429291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =